در حال بارگذاری ...
به همت دبیر خانه جشنواره نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی و توسط انتشارات ریتم

مجموعه دوم نمایشنامه «تبریز تیاتر» روانه بازار شد

به گزارش آذربایجان شرقی - مهرداد خردمند؛   دومین مجموعه نمایشنامه «تبریز تیاتر» برگزیده آثار نخستین جشنواره ملّی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی – جایزه ایوب آقاخانی به همت موسسه فرهنگی هنری نغمه آفرینش هنر و انتشارات ریتم  منتشر و روانه بازار کتاب شد.

مجموعه دوم نمایشنامه «تبریز تیاتر» به همت انتشارات ریتم  منتشر و روانه بازار کتاب شد.
 دومین مجموعه نمایشنامه «تبریز تیاتر» برگزیده آثار نخستین جشنواره ملّی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی – جایزه ایوب آقاخانی به همت موسسه فرهنگی هنری نغمه آفرینش هنر و انتشارات ریتم  منتشر و روانه بازار کتاب شد.
به گزارش آذربایجان شرقی - مهرداد خردمند؛  جواد کریم نژاد با اعلام این خبر افزود: کتاب مجموعه نمایشنامه «تبریز تیاتر2» به کوشش سیروس مصطفی، از پژوهشگران و فعالان عرصه هنرهای نمایشی و دبیر جشنواره ملّی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی و با همراهی انجمن مردم نهاد دانش آموختگان تئاتر تبریز توسط نویسندگان عرصه نمایشنامه نویسی تألیف و به چاپ رسید که این مجموعه اخیراً روانه بازار کتاب شده است.

کریم نژاد مدیر انتشارات ریتم در ادامه گفت: نمایشنامه به عنوان ارکان اصلی شکل گیری هنر اثر نمایشی از اهمیت بسزایی برخوردار است و در اصل نقشه راه برای گروه های نمایشی است. در تبریز، هنوز هم جای خالی نمایش‌نامه‌های متناسب با فولکلور و فرهنگ بومی منطقه و به ویژه تاریخ و هویت آن به شدت احساس می‌شود.از این روی  پرداخت به موضوعات بومی و تولید نمایشنامه‌های بومی مبتنی بر هویت و وحدت ، لازم و ضروری است.

در مجموعه نمایشنامه «تبریز تیاتر2» شش اثر نمایشی شامل سه عنوان به زبان ترکی آذربایجانی و سه عنوان به زبان فارسی و به شرح؛ «اتابک پارکینین تراژدیسی» اثر سید مرتضی هاشم پور، «تراختور» اثر فریدون ولایی، «بیر ائو واریدی بیر ائو یوخودو» نوشته علی فرهاد
«شاه اسماعیل» اثر علی حسن زاده، «باد زنگها را کجا آویزان کنم؟» نوشته سیامک افسایی، «نامی گمنام» اثر سید سعید محمدی  که تمامی آنها برداشتی آزاد از وقایع تاریخی تبریز هستند، به زیور طبع آراسته شده است که مهمترین ویژگی این مجموعه نمایشنامه، علاوه بر دارا بودن محتوا و مضمون بومی، تناسب این آثار با فضای بومی به لحاظ اجرایی است. 

کتاب «تبریز تیاتر2» توسط انتشارات ریتم در قطع رقعی و در 534 صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه  چاپ و در ماه های آتی جلد سوم و چهارم آن نیز به همت انتشارات ریتم تقدیم جامعه هنری و نمایشی خواهد شد.

در بخشی از مقدمه جلد یک کتاب به قلم سیروس مصطفی دبیر این جشنواره، آمده است: «جای بسی خوش‌وقتی است که انجمن دانش‌آموختگان تئاتر تبریز برای برگزاری نخستین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی میرزاآقا تبریزی، جایزه ایوب آقاخانی اهتمام داشت. جشنواره‌ای که در سرچشمه ادبیات نمایشی کشور برگزار می‌شود و به نام نخستین نمایشنامه‌نویس ایران مزین است و جایزه نخستین دوره‌اش منقش به نام یکی از فرزندان معاصر و خلف آذربایجان شده است. تبریز و آذربایجان همواره نقش تاثیرگذاری در ساحت نمایش ایران زمین داشته و دارد و زمان آن فرارسیده تا صاحب ادبیات نمایشی نیز شود».

همچنین جلد نخست این مجموعه شامل نمایشنامه‌های «پاش» اثر اکبر شریعت، «ستارخان» نوشته نادر ساعی‌ور، «آدسیزلار» نوشته وحید ملک، «سرد سرخ تبریز» اثر نیما حسن‌بیگی، «معلم تاریخ» اثر پریسا کیومرثی و «سپه سالار» نوشته الهه امکانی است.

سه نمایشنامه نخست به زبان ترکی آذربایجانی و سه عنوان بعدی به زبان فارسی نوشته شده‌اند و تمامی آن‌ها برداشتی آزاد از وقایع تاریخی هستند.

نمایشنامه «پاشا» با پرداختن به نقش و سهم چشم‌گیر زنان در شکل‌گیری مبارزات مشروطه روایتی جدید از مشکلات و زندگی مردم عامی تبریز در این دوران را بیان می‌کند.

«ستارخان» اثری با موضوع و اتفاقات داستان مشروطه و قیام مشروطه‌خواهان در تبریز است.

نمایشنامه «سرد سرخ تبریز» در عهد قاجار و دوران سلطنت احمدشاه می‌گذرد. تمام نمایش از شامگاه تا سحرگاه روز عاشورای 1330 هجری قمری مصادف با 5 دی ماه 1290 خورشیدی رخ می‌دهد.

وقایع نمایشنامه «معلم تاریخ» در شهر تبریز می‌گذرد. زمان اوایل تیرماه سال 1287 شمسی است.

«سپه سالار» اثری است که با الهام از وقایع تلخ دوره مشروطیت نوشته شده ولی سندیت تاریخی ندارد.

گفتنی است اولین «جشنواره سراسری نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی - جایزه ایوب آقاخانی»،  با هدف گسترش فضای نمایشنامه نویسی در آذربایجان و همچنین معرفی عقبه تاریخی شهر تبریز و شخص میرزا آقا تبریزی به عنوان اولین شهر ایرانی که در آن نمایشنامه نگاشته شد و همچنین اولین نمایشنامه نویس ایران تیر ماه سال 98 به دبیری سیروس مصطفی برگزار شد.

آثار راه یافته به این جشنواره به همت دبیرخانه این جشنواره در قالب یک مجموعه دو جلدی به چاپ رسید. 
مطالب مرتبط

مجموعه سه جلدی نمایشنامه‌های «تبریز تیاتر» منتشر شد

مجموعه سه جلدی نمایشنامه‌های «تبریز تیاتر» منتشر شد

مجموعه «تبریز تیاتر» کتابی سه جلدی با ۱۸ عنوان نمایشنامه به ۲ زبان فارسی و ترکی است که با مضمون تبریز و مشاهیر آذربایجان نوشته شده و به همت مؤسسه فرهنگی هنری نغمه آفرینش هنر و انتشارات ریتم منتشر و روانه بازار کتاب شد.

|

در اولین دوره برگزاری؛

هنرمند تئاتر خیابانی آذربایجان شرقی، در جشنواره مجازی آیینی نینواییان حائز رتبه شد
در اولین دوره برگزاری؛

هنرمند تئاتر خیابانی آذربایجان شرقی، در جشنواره مجازی آیینی نینواییان حائز رتبه شد

جهانگیر چالاکی، که با نمایش آیینی مذهبی شمرکشی در این جشنواره حضور داشته است با اعلام نتایج در مراسم اختتامیه، در بخش نویسندگی و بازیگری حائز رتبه های تقدیر داوران گردید.

|

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی؛

فضای مجازی برای اجرای تئاتر و معرفی اثرها در شرایط موجود اهمیت بسیاری دارد
سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی؛

فضای مجازی برای اجرای تئاتر و معرفی اثرها در شرایط موجود اهمیت بسیاری دارد

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه خدمت رسانی فضای مجازی برای اجرای تئاتر و معرفی اثرها در شرایط موجود اهمیت بسیاری دارد، افزود: متاسفانه ما نتوانستیم استفاده از این ابزارها را تقویت کنیم و روش سنتی را در پیش گرفتیم.

|

دبیر سی و دومین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی؛

با توجه به شرایط موجود از جشنواره استانی استقبال خوبی شد
دبیر سی و دومین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی؛

با توجه به شرایط موجود از جشنواره استانی استقبال خوبی شد

احمد رجب پور با اشاره به مدت رمان کم جشنواره از اعلام فراخوان تا ارسال آثار به جشنواره گفت:در این مدت کم استقابل خوبی از جشنواره توسط هنرمندان شد که 31 اثر به دبیرخانه ارسال شده بود که 18 اثر به مرحله داوری رسیده و 3 اثر نیز به جشنواره فجر راه یافتند.

|

نظرات کاربران