در حال بارگذاری ...
نمایشی از مبارزات زنان آذربایجان در روزهای انقلاب مشروطه

نگاهی به نمایش «زینب پاشا» اثر مهدی صالحیار

به گزارش آذربایجان شرقی - مهرداد خردمند؛ «زینب پاشا» عنوان نمایش خیابانی که به نویسندگی و کارگردانی مهدی صالحیار از سوی گروه تئاتر اوینار تبریز در بخش مسابقه خیابانی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تهران حضور داشت.

به گزارش آذربایجان شرقی - مهرداد خردمند؛ «زینب پاشا» عنوان نمایش خیابانی که به نویسندگی و کارگردانی مهدی صالحیار از سوی گروه تئاتر اوینار تبریز در بخش مسابقه خیابانی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تهران حضور داشت. این نمایش در سال  حضور کم فروغ تئاتر تبریز در جشنواره سالانه فجر به عنوان تنها نماینده آذربایجان شرقی در بخش رقابتی به اجرا در آمد.
«زینب پاشا» طی چهار اجرا در  محوطه مترو ولیعصر، خانه هنرمندان و محوطه تئاترشهر تهران در تاریخ های ١٢ الی ١٤ بهمن ماه مورد توجه ویژه مخاطبان و خبرنگاران رسانه های مختلف قرار گرفت.

داستان زینب پاشا و ارتباط آن با وقایع اجتماعی و اقتصادی روز جامعه ایران، مواردی بود که از دل تاریخ معاصر ایران و آذربایجان برجسته سازی شده بود.
داستان نمایش به وقایع دوره مشروطه و قیام زینب پاشا در شهر تبریز بر علیه بازاریان محتکر اشاره دارد. زینب پاشا یکی از شخصیت های مبارز تاریخ مشروطه در آذربایجان است که تا بدین لحظه توجه ملی به آن نشده است. وی با تشکیل گروهی از زنان مبارز، به مبارزه با بازاریان محتکر و حمایت از تنگ دستان آن روزگار پرداخته بود.

شراره سهیلی، دنیز فرحانی، سپیده مستقیمی،معصومه عباسی، علی احمدی، توحید شکری، پویا معصومی، مهدی دفیری، شهرام مشمول، سبحان حاکی بازیگران این نمایش را تشکیل داده و موسیقی زنده آن را سالار جداری و محمد علیپور و هادی ایماندا برعهده داشتند. طراح لباس این نمایش محمدرضا فلاحیان و طراح پوستر ناصر ولایی بودند. 
حضور دبیران برخی از جشنواره های سراسری ایران، بازار دعوت از این اثر را برای جشنواره های متعدد داغ کرده بود. در خلال جشنواره سی و هشتم فجر، از نمایش زینب پاشا برای حضور  در چند جشنواره داخلی دعوت به عمل آمد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران