در حال بارگذاری ...
حماسه شهیر آذربایجان به روی صحنه می رود

از پوستر نمایش «کور اوغلی» رونمایی شد

به گزارش آذربایجان شرقی - مهرداد خردمند؛ پوستر نمایش کوراوغلو به کارگردانی یعقوب صدیق جمالی در آمفی تئاتر هتل پارس تبریز رونمایی شد.

به گزارش آذربایجان شرقی - مهرداد خردمند؛ پوستر نمایش کوراوغلو به کارگردانی یعقوب صدیق جمالی در آمفی تئاتر هتل پارس تبریز رونمایی شد.

یعقوب صدیق جمالی شامگاه یکشنبه در آیین رونمایی از پوستر نمایش کوراوغلو گفت: این نمایش با حضور بزرگان هنرهای نمایشی تبریز در سال ۷۹ به صحنه رفت و با استقبال کم نظیری مواجه شد.

به گفته وی، استقبال از نمایش کوراوغلو به حدی بود که این اثر ۷۶ نوبت در تالار تربیت به صحنه رفت.

صدیق جمالی با اشاره به اجرای این اثر در نخجوان و ترکیه یادآور شد: نمایش کوراوغلو در آن سال موجب شد که تبریز به عنوان پرمخاطب ترین شهر در حوزه تئاتر معرفی شود.

این کارگردان تئاتر در ادامه تصریح کرد: پس از سال ها احساس کردیم که فضا برای اجرای دوباره این نمایش محیا شده و می توانیم آن را به صحنه ببریم.

وی با بیان اینکه این نمایش با همان ورژن قبلی اجرا خواهد شد اظهار داشت: احساس می کنم با تجربه بیشتر و امکانات به روزتر، احساس می کنم اثری متفاوت تر از قبل برای مخاطبان ارائه خواهیم داد.

به گفته کارگردان نمایش کوراوغلو، این نمایش به مدت ۱۲۰ دقیقه با ۱۰۰نفر عوامل به صحنه می رود.

خسرو سرتیپی، پژوهشگر تاریخ و ادبیات ترکی آذربایجان نیز در این آیین اظهار داشت: به طور حتم، کوراوغلو یکی از معروف ترین حماسه های ادبیات ترکی آذربایجانی به شمار می آید.

وی ادامه داد: این حماسه به قدری در تاریخ و فرهنگ آذربایجان نفوذ داشته که بیش از ۱۰ فرم موسیقی عاشقی به این باب اختصاص دارد.

به اعتقاد سرتیپی، حماسه کوراوغلو به یکی از ویژگی های بارز ادبیات، موسیقی و فرهنگ فولکلور آذربایجان تبدیل شده است.

گفتنی است، داستان کوراوغلو تمثیل حماسی و زیبایی از مبارزات طولانی مردمان آذربایجان با دشمنان داخلی و خارجی است که به دلیل داشتن غنای ادبی و موسیقیایی خود، به یکی از آثار مهم فولکلور تبدیل شده است.

این نمایش قرار است از ۲۴ بهمن ماه همه روزه از ساعت ۲۰:۳۰ در تالار اقبال آذر مجتع فرهنگی هنری ۲۹ بهمن تبریز به صحنه رود.
مطالب مرتبط

پس از هشت ماه؛

داستان خرس های پاندا در تبریز روی صحنه رفت
پس از هشت ماه؛

داستان خرس های پاندا در تبریز روی صحنه رفت

نمایش "داستان خرس های پاندا" به نویسندگی "ماتئی ویسنی یک" و کارگردانی "سیامک افسایی" از اول آبان ماه هر روز ساعت نوزده در مجتمع فرهنگی و هنری بیست و نه بهمن تبریز موسسه بین المللی الف پلاتو استاد حمیدی بر روی صحنه می رود.

|

نظرات کاربران