در حال بارگذاری ...
کوشک جلالی در نشست تخصصی با موضوع تئاتر معاصر تبریز مطرح کرد:

حفره عظیم تئاتر ایران، نبود ارتباط میان مخاطب و هنرمندان است

علیرضا کوشک جلالی کارگردان و نویسنده نمایش در نشست تخصصی با موضوع تئاتر معاصر نبود ارتباط میان مردم،هنرمندان و آثار هنری را یک خلا مهم در تئاتر ایران ارزیابی کرد و گفت: متاسفانه در ایران نمایش یا آن‌چنان پست مدرن و پست پست مدرن هستند که مخاطب هیچ ارتباطی با آن برقرار نمی‌کند و یا در حد جنگ شادی هستند و یکی از بزرگترین دغدغه‌های ذهنی من در تئاتر ایران نبود ارتباط میان مخاطب و‌هنرمندان است که این موضوع حفره عظیمی در این حوزه ایجاد کرده‌است.

به گزارش ایران تئاتر از آذربایجان شرقی، علیرضا کوشک جلالی کارگردان و نویسنده نمایش در نشست تخصصی با موضوع تئاتر معاصر نبود ارتباط میان مردم،هنرمندان و آثار هنری را یک خلا مهم در تئاتر ایران ارزیابی کرد و گفت: متاسفانه در ایران نمایش یا آن‌چنان پست مدرن و پست پست مدرن هستند که مخاطب هیچ ارتباطی با آن برقرار نمی‌کند و یا در حد جنگ شادی هستند.
وی افزود: تفاوت تئاتر در ایران و اروپا این است که سالن‌های تئاتر را فقط روشنفکران و قشر فرهیحته پر نمی‌کنند بلکه  تماشای تئاتر یکی از اصلی‌ترین خوراک فرهنگی خانواده‌هاست.
این کارگردان تئاتر خاطر نشان کرد: تئاتر نباید صرفا مانیفست اخلاقب و اجتماعی ارائه بدهد بلکه تئاتر خوب تئاتری‌ست که هم جنبه تفریحی داشته‌باشد و هم چیزی برای یاد دادن چون حرف را باید به شکلی زد که تاثیر بگذارد.
جلالی گفت: سخت‌ترین مسائل فلسفی باید طوری مطرح شوند که مردم عادی نیز کاملا درک کنند.
کوشک جلالی ضمن تاکید بر مشکلات سخت‌افزاری حوزه تئاتر به خصوص در شهرستان‌ها اظهار کرد: در حوزه تئاتر شهرستان‌ها ما از نظر استعداد هیچ‌چیز کم نداریم و وقتی آموزش در راه صحیح خود صورت می‌گیرد همه‌چیز درست پیش می‌رود اما مشکلات جانبی توان فعالان تئاتر را به تحلیل می‌برد.
وی افزود: این‌که می‌گوییم در کشورهایی مثل آلمان،فرانسه و یا انگلیس تماشای تئاتر سبد فرهنگی خانواده‌هاست علت این است که زمینه نیز برای این امر فراهم است و شما به عنوان مخاطب در شهری مثل کلن که یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد هر شب ۶۰ یا ۷۰ تئاتر روی صحنه دارید که می‌توانید برای تماشا انتخاب کنید و این‌ موضوع فقط با حمایت دولت‌ها اتفاق می‌افتد.
علیرضا کوشک جلالی در پایان با اشاره دوباره به تئاتر شهرستان‌ها تاکید کرد: تنها مشکل تئاتر در شهرستان‌ها، همچنین تبریز، کمبود امکانات مالی و زیرساخت‌های سخت ‌افزاری است و گرنه نیروی انسانی و آکادمیک تئاتر در تبریز نه تنها با کمبود مواجه نیست بلکه روز به روز شاهد رشد و بالندگی این استعدادها نیز هستیم.
گفتنی است در پایان این نشست که در پلاتوی دانشگاه نبی‌اکرم (ص) تبریز برگزار شد از ۴ نمایشنامه‌ی علیرضا کوشک جلالی که به تازگی منتشر شده‌اند نیز رونمایی شد.
مطالب مرتبط

پس از هشت ماه؛

داستان خرس های پاندا در تبریز روی صحنه رفت
پس از هشت ماه؛

داستان خرس های پاندا در تبریز روی صحنه رفت

نمایش "داستان خرس های پاندا" به نویسندگی "ماتئی ویسنی یک" و کارگردانی "سیامک افسایی" از اول آبان ماه هر روز ساعت نوزده در مجتمع فرهنگی و هنری بیست و نه بهمن تبریز موسسه بین المللی الف پلاتو استاد حمیدی بر روی صحنه می رود.

|

نظرات کاربران