در حال بارگذاری ...
کوشک جلالی «موسیو ابراهیم» را به تبریز آورد

جنگ زاییده ذهن انسان های بیمار است

 به گزارش آذربایجان شرقی - مهرداد خردمند؛ نمایش ”موسیو ابراهیم» به کارگردانی کوشک جلالی از روز ۱۰دی در تئاتر شمس خانه هنر تبریز به روی صحنه می‌رود.نشست خبری نمایش «موسیو ابراهیم» با حضور عوامل این نمایش و اصحاب رسانه عصر روز شنبه در ساختمان آموزشگاه هنری شکلکل برگزار شد.

علیرضا کوشک جلالی، نویسنده، طراح و کارگردان این نمایش در نشست خبری، با بیان این‌که نمایش مسیو ابراهیم براساس رمان ”موسیو ابراهیم و گل‌های قرآنی» اثر اریک امانوئل اشمیت نوشته شده است، اظهار کرد: امانوئل به دنبال کشف نقاط مشترک بین انسان‌ها و مذاهب بود چنانچه این نمایش نیز به طور دقیق به جنگ بین انسان‌ها، مذاهب و دیگر موارد می‌پردازد.  

وی افزود: این نمایش می‌گوید که اگر با زبان جان‌ها و انسان‌ها صحبت کنیم به راحتی دشمنان را کنار می‌گذاریم زیرا جنگ ساخته ذهن انسان‌های بیمار است و عشق فقط با قلب انسان‌ها سروکار دارد.   

وی با بیان این‌که رمان مسیو ابراهیم و گل‌های قرآنی برگرفته از ادبیات شرق و الهام گرفته از مولانا است، ادامه داد: مولانای جدیدی در این نمایش به تصویر کشیده است.  

کوشک جلالی گفت: در شیوه نگارش، اجرا و هدایت بازیگران به شکل تئاتر سنتی عمل کرده و از شیوه‌هایی هم‌چون تعزیه خوانی و پرده خوانی استفاده کردم. 

وی با اشاره به پتانسیل بالای تئاتر آذربایجان و تبریز، گفت: اما هنوز فاصله‌ی بسیاری بین مردم عادی و تئاتر وجود دارد. 

به گفته‌ی وی، تئاتری هم‌چون رومئو و ژولیت که با تمامی سطوح جامعه ارتباط برقرار کرده و مفرح، لذت بخش و در عین پیچیدگی‌ قابل فهم باشد را تئاتر مردمی گویند. 

این کارگردان با تاکید بر این‌که بیشتر جوایز تئاتری به نمایش‌های گنگ تعلق می‌گیرد، اظهار کرد: این نمایش‌ها پست مدرن و فرای روشن فکری بوده و برای بیشتر مردم قابل فهم نیستند. 

وی با بیان این‌که کارگردانان تئاتر در حال دوری از تئاتر مردمی هستند، متذکر شد: اتاق فکری در ایران وجود دارد که به دنبال دور کردن آحاد مردم از فرهنگ است.   

نمایش ”موسیو ابراهیم» به کارگردانی کوشک جلالی از روز 10دی در تئاتر شمس خانه هنر تبریز به روی صحنه می‌رود. رامین ریاضی و فرید ادهمی بازیگران این اثر هستند و علیرضا کوشک جلالی موسیو ابراهیم را کارگردانی می کند.
مطالب مرتبط

پس از هشت ماه؛

داستان خرس های پاندا در تبریز روی صحنه رفت
پس از هشت ماه؛

داستان خرس های پاندا در تبریز روی صحنه رفت

نمایش "داستان خرس های پاندا" به نویسندگی "ماتئی ویسنی یک" و کارگردانی "سیامک افسایی" از اول آبان ماه هر روز ساعت نوزده در مجتمع فرهنگی و هنری بیست و نه بهمن تبریز موسسه بین المللی الف پلاتو استاد حمیدی بر روی صحنه می رود.

|

نظرات کاربران