در حال بارگذاری ...
رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی:

جشنواره میرزا آقا تبریزی یعنی احیای دوباره نمایشنامه نویسی در تبریز

رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی عنوان کرد: نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی فرصتی مطلوبی برای احیای هویت و ارتقای دیدگاه نمایشنامه نویسان در عرصه نمایش های ایرانی است. به گزارش آذربایجان شرقی و به نقل از دبیرخانه جشنواره میرزا آقا تبریزی، سید محمد حسین بلاغی با اشاره به اهمیت جشنواره میرزا آقا تبریزی اظهار کرد: معرفی میرزا آقا تبریزی با این عنوان در جشنواره، گذشته تاریخ نمایشنامه در ایران را بازگو می‌کند و نام این نویسنده را به عنوان نخستین نمایشنامه نویس ایران بر زبانها می‌آورد.

به گزارش آذربایجان شرقی و به نقل از دبیرخانه جشنواره میرزا آقا تبریزی، سید محمد حسین بلاغی با اشاره به اهمیت جشنواره میرزا آقا تبریزی اظهار کرد: معرفی میرزا آقا تبریزی با این عنوان در جشنواره، گذشته تاریخ نمایشنامه در ایران را بازگو می‌کند و نام این نویسنده را به عنوان نخستین نمایشنامه نویس ایران بر زبانها می‌آورد.

وی ادامه داد: نمایشنامه مقوله ای است که در زمینه و پیرنگ اثری که روی صحنه می رود اهمیت قابل توجهی دارد؛ لذا برگزاری چنین جشنواره ای برای اولین بار در تئاتر استان به خصوص در حوزه نمایشنامه نویسی فرصت مغتنمی است که بتواند بستر قابل توجهی برای اجراهای نمایشی در استان حتی کشور فراهم کند.

رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی در ادامه تأثیر برگزاری این جشنواره در احیای تئاتر استان توضیح داد: شناسایی و انتخاب اشخاص صاحب‌صلاحیت در حوزه نمایشنامه نویسی و همچنین معرفی و کشف نسل جوان از جمله تأثیرات مثبت برگزاری این جشنواره است.

بلاغی دربخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: تاریخ آذربایجان دارای هم افزایی موضوع است و این جشنواره فرصتی مطلوبی برای احیای هویت و ارتقای دیدگاه نمایشنامه نویسان در عرصه نمایش های ایرانی است.

وی در ادامه با بیان اینکه در جامعه تئاتری نسبت عرضه متون نمایشی می بایست با تقاضا برای اجرای نمایشنامه برابر باشد، اظهار کرد: جشنواره باید تولید ‌محور باشد، چرا که استان از لحاظ محتوا دچار کمبود است و نیازمند تولید محتوا قدرتمند در جامعه تئاتری است.

بلاغی در پایان بر برگزاری کارگروه های تخصصی در جشنواره میرزا آقا تبریزی تأکید کرد و گفت: باید در این جشنواره استعدادهای جوان شناسایی و تحت پوشش اساتید قرار گیرد، همچنین کارهایشان نیز مورد نقد و بررسی قرار گیرد.
مطالب مرتبط

مدیرکل هنرهای نمایشی  در نشست با فعالان تئاتر تبریز تاکید کرد:

افزایش کمی و کیفی متون ایرانی با اتکاء به ظرفیت های تئاتر تبریز
مدیرکل هنرهای نمایشی در نشست با فعالان تئاتر تبریز تاکید کرد:

افزایش کمی و کیفی متون ایرانی با اتکاء به ظرفیت های تئاتر تبریز

پس از مراسم بازگشایی مجموعه فرهنگی هنری تربیت (تئاتر شهر تبریز) قادر آشنا، مدیر کل هنرهای نمایشی کشور، در آخرین ساعات شب چهارشنبه،در نشست صمیمانه فعالان تئاتر تبریز در هتل بین المللی تبریز حاضر شد.

|

پس از دریافت لوح یادبود و تقدیر در مراسم بازگشایی مجموعه فرهنگی هنری تربیت

استاندار آذربایجان شرقی طی پیامی از هنرمندان این استان قدردانی کرد
پس از دریافت لوح یادبود و تقدیر در مراسم بازگشایی مجموعه فرهنگی هنری تربیت

استاندار آذربایجان شرقی طی پیامی از هنرمندان این استان قدردانی کرد

به گزارش ایران تئاتر از تبریز؛ پس از دریافت لوح یادبود با امضای هنرمندان تبریز در حاشیه مراسم بازگشایی مجموعه فرهنگی هنری تربیت (تئاتر شهر تبریز)، استاندار آذربایجان شرقی طی پیامی از هنرمندان تبریز قدردانی کرد.

|

در اختتامیه جشنواره فجر اعلام شد

جنگ و صلح مهدی علیپور در رتبه سوم ایستاد
در اختتامیه جشنواره فجر اعلام شد

"جنگ و صلح" مهدی علیپور در رتبه سوم ایستاد

اختتامیه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجید حسینی معاون هنری، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، حسین مسافر آستانه دبیر جشنواره با تقدیر از خانواده شهید محسن فخری زاده، معرفی برگزیدگان و تقدیر از چهار چهره شناخته شده تئاتر ...

|

نظرات کاربران