در حال بارگذاری ...
رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی:

جشنواره میرزا آقا تبریزی یعنی احیای دوباره نمایشنامه نویسی در تبریز

رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی عنوان کرد: نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی فرصتی مطلوبی برای احیای هویت و ارتقای دیدگاه نمایشنامه نویسان در عرصه نمایش های ایرانی است. به گزارش آذربایجان شرقی و به نقل از دبیرخانه جشنواره میرزا آقا تبریزی، سید محمد حسین بلاغی با اشاره به اهمیت جشنواره میرزا آقا تبریزی اظهار کرد: معرفی میرزا آقا تبریزی با این عنوان در جشنواره، گذشته تاریخ نمایشنامه در ایران را بازگو می‌کند و نام این نویسنده را به عنوان نخستین نمایشنامه نویس ایران بر زبانها می‌آورد.

به گزارش آذربایجان شرقی و به نقل از دبیرخانه جشنواره میرزا آقا تبریزی، سید محمد حسین بلاغی با اشاره به اهمیت جشنواره میرزا آقا تبریزی اظهار کرد: معرفی میرزا آقا تبریزی با این عنوان در جشنواره، گذشته تاریخ نمایشنامه در ایران را بازگو می‌کند و نام این نویسنده را به عنوان نخستین نمایشنامه نویس ایران بر زبانها می‌آورد.

وی ادامه داد: نمایشنامه مقوله ای است که در زمینه و پیرنگ اثری که روی صحنه می رود اهمیت قابل توجهی دارد؛ لذا برگزاری چنین جشنواره ای برای اولین بار در تئاتر استان به خصوص در حوزه نمایشنامه نویسی فرصت مغتنمی است که بتواند بستر قابل توجهی برای اجراهای نمایشی در استان حتی کشور فراهم کند.

رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی در ادامه تأثیر برگزاری این جشنواره در احیای تئاتر استان توضیح داد: شناسایی و انتخاب اشخاص صاحب‌صلاحیت در حوزه نمایشنامه نویسی و همچنین معرفی و کشف نسل جوان از جمله تأثیرات مثبت برگزاری این جشنواره است.

بلاغی دربخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: تاریخ آذربایجان دارای هم افزایی موضوع است و این جشنواره فرصتی مطلوبی برای احیای هویت و ارتقای دیدگاه نمایشنامه نویسان در عرصه نمایش های ایرانی است.

وی در ادامه با بیان اینکه در جامعه تئاتری نسبت عرضه متون نمایشی می بایست با تقاضا برای اجرای نمایشنامه برابر باشد، اظهار کرد: جشنواره باید تولید ‌محور باشد، چرا که استان از لحاظ محتوا دچار کمبود است و نیازمند تولید محتوا قدرتمند در جامعه تئاتری است.

بلاغی در پایان بر برگزاری کارگروه های تخصصی در جشنواره میرزا آقا تبریزی تأکید کرد و گفت: باید در این جشنواره استعدادهای جوان شناسایی و تحت پوشش اساتید قرار گیرد، همچنین کارهایشان نیز مورد نقد و بررسی قرار گیرد.
مطالب مرتبط

پس از هشت ماه؛

داستان خرس های پاندا در تبریز روی صحنه رفت
پس از هشت ماه؛

داستان خرس های پاندا در تبریز روی صحنه رفت

نمایش "داستان خرس های پاندا" به نویسندگی "ماتئی ویسنی یک" و کارگردانی "سیامک افسایی" از اول آبان ماه هر روز ساعت نوزده در مجتمع فرهنگی و هنری بیست و نه بهمن تبریز موسسه بین المللی الف پلاتو استاد حمیدی بر روی صحنه می رود.

|

نظرات کاربران