در حال بارگذاری ...
 • فرهاد قائمیان، داور ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس:

   برگزاری دوره‌های آموزشی گامی موثر در شکوفایی نمایش خیابانی است

  ​فرهاد قائمیان بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان و عضو هیئت داوران ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس،  به نمایندگی از هیئت داوران، به بخشی از مهم‌ترین نقطه نظرات داوران برای داوری آثار این جشنواره اشاره کرد.

  به گزارش تئاتر آذربایجان شرقی، فرهاد قائمیان ضمن اشاره به ضرورت توجه به تنوع گونه‌های نمایش خیابانی، این بخش از تئاتر را دارای جایگاهی خاص و مردمی دانست و گفت: مردمی بودن این گونه نمایشی، لزوم دقت در انتخاب ایده و موضوع را دوچندان می‌کند و محتوای تولید شده باید بر حسب شناخت ضرورت‌های اجتماعی و مخاطب شناسی صحیح انتخاب شود.

  وی همچنین ذات تئاتر خیابانی را در میان مردم بودن آن دانست و بیان کرد: هدف از پرداخت به این گونه از هنرهای نمایشی و برگزاری جشنواره های تئاتر خیابانی، رفتن به متن اجتماع  و در میان مردم بودن است. هنرمندان در این زمینه باید دقت داشته باشند که در حقیقت مخاطب اجراهای آن ها مردم هستند، مردمی که از هر جنس و در هر رده سنی به تماشای اثرشان فراخوانده می‌شوند و باید  با رعایت اصول اخلاقی و انتخاب و اجرای مضامین صحیح و ارزشمند، ضمن رعایت احترام، سطح دانش و بینش مخاطب را بالا ببرند.  

  وی در خصوص هدفمندی در تکنیک های مواجهه با تماشاگر در اجراهای خیابانی و توجه ویژه به این هدفمندی و تعامل گفت: اجرا در میان مردم کار آسانی نیست و هنرمندان تئاتر خیابانی باید  روی به کار گرفتن تمامی تکنیک های بازی  تمرکز کنند تا با پرهیز از ساده انگاری ادراک مخاطب، ایده اجرایی  را در بستر نمایش خیابانی پرورش دهند و ارائه کنند و جرات و توان تعامل با مخاطب را داشته باشند. هنرمندان حتی در اجراهای جشنواره نباید داوران را ملاک قراردهند و تنها به آنها توجه ویژه نشان بدهند چرا که  در خصوص یک نمایش خیابانی اثری ارزشمند است که با مردم تعامل کند و نظر مردم در مورد آن مثبت باشد.

  قائمیان افزود: اگر به این نکته و ارتباط مستقیم با مردم توجه نشود، در بلند مدت بسیار آسیب زننده خواهد بود و اجراها از هدف اصلی برگزاری جشنواره ها فاصله می‌گیرند.

  داور ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس، به تفاوت های اجرای خیابانی با صحنه ایی اشاره کرد و گفت: نکته خیلی مهم در اجراهای خیابانی یا محیطی، توجه داشتن به ویژگی های متفاوت آن با نمایش‌های صحنه ای است، نمایش محیطی اصول و قواعد خودش را در صحنه و بازیگری دارد، به عنوان مثال در یک اثر خیابانی، اجرای یک سویه رو به داوران، روشی اشتباه است. برخی اجراهای خیابانی خیلی نزدیک به اجراهای صحنه ای می‌شوند در صورتی که  نباید یک نمایشنامه صحنه‌ای را در خیابان اجرا کرد چراکه قطعا نتیجه دلخواه به دست نمی آید. نمایش خیابانی باید از ابتدا با توجه به قابلیت های بدنی و بیانی بازیگران و متناسب با اجرا در فضای عمومی و خیابانی تولید و اجرا شود.

  فرهاد قائمیان در پایان آموزش صحیح را روشی کارآمد برای ارتقا سطح اجرای نمایش‌های خیابانی دانست و گفت: برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای هنرمندان سراسر کشور، موجب می‌شود این گونه‌ی نمایشی که این روزها بسیار رونق گرفته و مورد استقبال واقع شده است، درجا نزند و روندی پویا رو به شکوفایی داشته باشد.

   
  مطالب مرتبط

  توسط معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه  آزاد ارس

فراخوان «هفتمین دوره جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس» منتشر شد
  توسط معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه  آزاد ارس

  فراخوان «هفتمین دوره جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس» منتشر شد

  معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه  آزاد ارس پیرو برگزاری موفق ششمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی ارس در نوروز 1398 در نظر دارد «هفتمین دوره جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس» را با حضور آثار برگزیده از سراسر کشور در نوروز سال 1399 برگزار نماید.

  |

  با معرفی نفرات برتر

ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس به کار خود پایان داد
  با معرفی نفرات برتر

  ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس به کار خود پایان داد

  با حضور شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی کشور ، مدیران استانی ، هنرمندان وگروه های شرکت کننده در جشنواره ، مراسم اختتامیه ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس عصر روز دهم فروردین‌ماه در سالن حکیم نباتی منطقه آزاد ارس برگزار شد.

  |

  مدیر فرهنگی هنری منطقه آزاد ارس گفت:

جشنواره تئاتر خیابانی ارس قابلیت تبدیل به یک جشنواره بین المللی را دارد
  مدیر فرهنگی هنری منطقه آزاد ارس گفت:

  جشنواره تئاتر خیابانی ارس قابلیت تبدیل به یک جشنواره بین المللی را دارد

  ششمین دوره از جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس در حالی همزمان با روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی آغاز به کار کرد که این جشنواره میزبان آثار راه یافته از 20 استان کشور بود.

  |

  دبیر اجرایی ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس عنوان کرد

نگاه تئاتر ایران به اولین رخداد تئاتری کشور در سال جدید
  دبیر اجرایی ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس عنوان کرد

  نگاه تئاتر ایران به اولین رخداد تئاتری کشور در سال جدید

  ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس در حالی فروردین ماه سال 1398 همزمان با روز جهانی تئاتر آغاز به کار خواهد کرد که در اولین سال سراسری بودن خود 161 اثر از 20 استان متقاضی شرکت در این جشنواره بودند

  |

  از طرف دبیر خانه

فراخوان ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس منتشر شد
  از طرف دبیر خانه

  فراخوان ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس منتشر شد

  معاونت فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس با انتشار فراخوان، ششمین دوره جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس را با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایام نوروز باستانی ایرانیان و همزمان با روز جهانی تئاتر برگزار می‌کند.

  |

  نظرات کاربران