در حال بارگذاری ...
 • مدیر کل اداره هنرهای نمایشی کشور:

  جشنواره تئاتر خیابانی ارس به بلوغ رسیده‌است

  شهرام کرمی در آیین اختتامیه ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس گفت: جشنواره ارس نیز حالا به بلوغ کامل رسیده است و حالا در نگاه و چشم انداز خود نگاهی بین المللی دارد و پتانسیل بین المللی شدن را نیز دارد.

  به گزارش ایران تئاتر از آذربایجان شرقی، مدیر کل اداره هنرهای نمایشی کشور در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس، ضمن تبریک روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی، تئاتر خیابانی را یکی از مهمترین گونه های تئاتر عنوان کرد و افزود: تئاتر خیابانی همیشه در میان و بین مردم در جریان بوده است و این مهم ترین خصوصیت این نوع تئاتر است و من هم امیدوارم تلاش هنرمندان این عرصه بیشتر نمود کند و توجه به این بخش از تئاتر افزایش یابد چرا که ثمره این تلاش ها و فعالیت ها در عرصه تئاتر رشد و اعتلای فرهنگ جامعه خواهد بود و برای دست یابی به این امر مهم همگی باید تلاش کنیم.
   وی در ادامه با اشاره به روز جهانی تئاتر بیان کرد: از سال 1961 یعنی 52 سال قبل توسط موسسه بین المللی تئاتر، روز جهانی تئاترثبت شده است و مایه خرسندی است که از سال 95 و با تصویب شورای عالی فرهنگ عمومی کشور این روز به عنوان یکی روز ملی نیز ثبت شده است.
   کرمی ادامه داد: امسال پیام روز جهانی تئاتر را آقای کارلوس سلدران از کشور کوبا نوشته و مطرح کردند و این افتخار نصیب ما شد که استاد محمد علی کشاورز پیام روز ملی هنرهای نمایشی را صادر کردند. آنچه در پیام محمد علی کشاورز مطرح شد اشاره به این نکته بود که تئاتر به عنوان یک موهبتی است که قرار است آینه ایی باشد برابر شادی و غم انسان. در راستای همین پیام، هنرمندان تئاتر کشور جزو اولین داوطلبان حضور و کمک در مناطق سیل زده بودند که این امر نشانگر قلب بزرگ جامعه تئاتری کشور است که مثل یک خانواده در کنار یکدیگر هستند.
  مدیر کل هنرهای نمایشی کشور در خصوص ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس گفت: این اتفاق بسیار خجسته است و جای خود را در تئاتر خیابانی کشور پیدا کرده است. از سال 1372 که تئاتر خیابانی در ایران شروع به کار کرد سختی های بسیاری کشید و حالا در چنین نقطه رفیعی ایستاده است و در بین مردم رونق دارد. در سال جدید دو رویداد در بخش تئاتر خیابانی به تقویم تئاتری کشور افزوده خواهد شد. چنین گردهمایی ها و جشنواره هایی برای تئاتر خیابانی بسیار امیدوار کننده است و جشنواره ارس نیز حالا به بلوغ کامل رسیده است و حالا در نگاه و چشم انداز خود نگاهی بین المللی دارد و پتانسیل بین المللی شدن را نیز دارد. وی ادامه داد: این جشنواره به عنوان اولین رویداد تئاتری کشور در سال جدید اتفاق خوب و مبارکی است و برای برگزاری چنین جشنواره ایی زحمات زیادی کشیده شده است که من از تمامی این زحمات قدردانی میکنم.
  نظرات کاربران