در حال بارگذاری ...
 • رئیس کانون تئاتر خیابانی کشور

  سال تئاتر ایران با جشنواره ارس تحویل شد

  سامان خلیلیان رئیس کانون تخصصی تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی کشور با حضور در منطقه آزاد ارس از روند کیفی اجرای جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس و اجراهای گروه های مختلف در این جشنواره دیدن کرد.

  به گزارش آذربایجان شرقی- مهرداد خردمند؛ سامان خلیلیان رئیس کانون تخصصی تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی کشور با حضور در منطقه آزاد ارس از روند کیفی اجرای جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس و اجراهای گروه های مختلف در این جشنواره دیدن کرد.

  خلیلیان در خصوص وضعیت تئاتر خیابانی گفت: آنچه که در حال حاضر در حوزه تئاتر خیابانی کشور مطرح است جایگاه هنرمندان این حرفه در فضای فرهنگی کشور، نگاه مدیریتی از از منظر متولیان تئاتر و در نهایت نگاه مردم به تئاتر خیابانی در کشور  است. از لحاظ آماری 33  جشنواره در حوزه تئاتر خیابانی به صورت استاندارد در کشور در حال رخ دادن است. این جشنواره ها یا به صورت تخصصی و جداگانه در حال برگزاری است یا در کنار تئاتر صحنه ایی و در جشنواره های مختلف. تئاتر خیابانی در شکل های مختلف و در جای جای ایران در حای برگزاری است و تمامی هنرمندان این بخش از تئاتر با سختی های فراوان ولی با علاقه وافر در حال فعالیت در این زمینه هستند که جشنواره ها به صورت کمی کانالی برای ارتزاق این هنرمندان است.

  وی افزود: نگاه مدیران ارشد به تئاتر خیابانی و استفاده از پتانسیل های آن کاملا ارتقا یافته است و مسئولین ما به این نتیجه رسیده اند که قدرت فرهنگ سازی و پرداخت تئاتر خیابانی به تئاتر خیابانی بسیار بالا است و در حال بهره گیری از هنر هنرمندان تئاتر خیابانی هستند. در حوزه های محیط زیست و مسائل شهری و معضلات اجتماعی می توان از پتانسیل های تئاتر خیابانی به نحو احسن استفاده کرد.

  رئیس کانون تئاتر خیابانی کشور ضمن اشاره به پتانسیل ها و قابلیت های آذربایجان شرقی در عرصه تئاتر به خصوص تئاتر خیابانی، این استان را یکی از تاثیرگزاران در جریان تئاتر کشور دانست و گفت: من به دلیل روابط و دوستانی که در آذربایجان شرقی دارم  و همینطور رصدی که از اخبار اجراهای این استان انجام می دهم از روند تئاتر در آذربایجان شرقی به خوبی آگاهی دارم.

  وی ادامه داد: جریان تئاتر در آذربایجان شرقی یک جریان زنده است و این را می توان از استقبال مخاطبان تئاتر در این استان فهمید، به طوری که اکثر اجراهای تئاتر شهر تبریز بدون صندلی خالی انجام می شود و استقبال علاقه مندان به تئاتر در این استان بی نظیر است. این ادعا مدیون عشق و علاقه هنرمندان تئاتر در آذربایجان شرقی به تئاتر است که مردم را با تئاتر در این استان آشتی داده است اما امکانات ضعیف در این استان قابل تامل است و جا دارد که مسئولین به فکر ارتقای کیفی امکانات در آذربایجان شرقی و تبریز باشند. وی در خصوص وضعیت تئاتر خیابانی در آذربایجان شرقی نیز گفت: در اکثر جشنواره ای تئاتر خیابانی که من در آن ها چه به عنوان داور و چه به عنوان مخاطب حضور داشته ام شاهد درخشش هنرمندان تئاتر خیابانی این استان بوده ام. نباید جشنواره را ملاک قرار داد اما ویترین فعالیت تئاتری های آذربایجان شرقی را می توان حضور در چنین جشنواره هایی عنوان کرد که در نهایت نشان از پویایی تئاتر خیابانی در آذربایجان شرقی است که علارغم بی مهری ها هنرمندان این استان با علاقه و همدلی خود این بخش از هنر و تئاتر را همیشه زنده نگه داشته اند.

  خلیلیان در خصوص ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس ضمن اشاره به اولین سال برگزاری این جشنواره به صورت سراسری، جشنواره ارس را یک جشنواره استاندار در فاکتور های سراسری دانست و گفت: من 3 سال است که در جزئیات و اجرای این جشنواره بوده ام و از نزدیک شاهد تلاش دبیر و دبیر اجرایی این جشنواره نیز بوده ام. برای برگزاری این جشنواره تلاش های بسیاری انجام گرفته است تا مستمر و مداوم بودن جشنواره ارس تصویب شود و در نهایت منجر به کشوری برگزار شدن این جشنواره شد.

  وی گفت: جشنواره وقتی در سطح و پهنای کشوری برگزار می شود مشکلات فراوانی پیش رویش قرار می گیرد که در مقایسه با جشنواره های استانی و منطقه ایی، برگزاری چنین جشنواره ای بسیار سخت تر است. تبدیل یک جشنواره از استانی به کشوری نیازمند زیر ساخت و برنامه ریزی است که در ارس این اتفاق افتاد و تلاش مسئولین منتهی به این شد که چنین جشنواره استاندارد و با کیفیتی برگزار شود.

  خلیلیان در رابطه با آینده و دوره های بعدی جشنواره تئاتر خیابانی ارس تصریح کرد: امسال جشنواره ارس با برگزاری اولین دوره سراسری خود، آزمون و خطاهایش را پس داد و مطمئنا در سال ها و دوره های آتی بسیار شکیل تر و بهتر برگزار خواهد شد. اما این امر مستلزم حمایت مسئولین منطقه ایی، استانی و حتی کشوری از استمرار جشنواره تئاتر خیابانی ارس است تا بتواند ریشه های خود را استحکام بخشد؛ چرا که این جشنواره پتانسیل برگزاری به صورت بین المللی را نیز دارد و همینطور می تواند به عنوان یک رخداد در قالب دیپلماسی فرهنگی گروه های داخلی را نیز به جشنواره های بین المللی معرفی کند.

  خلیلیان همچنین در رابطه با برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی ارس در عید نوروز و هم‌زمان با روز جهانی تئاتر، این اتفاق را در خدمت رسالت تئاتر خیابانی دانست و افزود: منطقه آزاد ارس هر سال در چنین روزهایی شاهد خیل عظیم گردشگران است که اکثریت آن ها از اجراهای این جشنواره دیدن می کنند و این آن چیزی است که تئاتر خیابانی به خاطر آن به وجود آمد. وی تصریح کرد: تئاتر خیابانی در این برهه زمانی و در این موقعیت مکانی کاملا در بین مردم جریان پیدا می کند و به این طریق اهداف فرهنگی خود را پیش می برد.

  خلیلیان در آخر ضمن ابراز امیدواری از تداوم جشنواره سراسری تئاتر خیابانی، این روزداد را اولین رویداد تقویم تئاتری کشور دانست و گفت: امیدوارم سالیان سال جشنواره ارس تحویل سال تئاتری کشور باشد و در بین هنرمندان جای خود را بهتر از این استحکام بخشد.
  مطالب مرتبط

  در حاشیه اجراهای خیابانی چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی

کارگاه یک روزه تئاتر خیابانی با حضور سامان خلیلیان در تبریز برگزار شد
  در حاشیه اجراهای خیابانی چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی

  کارگاه یک روزه تئاتر خیابانی با حضور سامان خلیلیان در تبریز برگزار شد

  کارگاه تخصصی تئاتر خیابانی با حضور سامان خلیلیان، رئیس کانون تئاتر خیابانی کشور در تبریز برگزار شد. این کارگاه در حاشیه اجراهای خیابانی چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی به همت دفتر تئاتر خیابانی انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی و با همکاری موسسه الف برگزار شد.

  |

  با معرفی نفرات برتر

ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس به کار خود پایان داد
  با معرفی نفرات برتر

  ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس به کار خود پایان داد

  با حضور شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی کشور ، مدیران استانی ، هنرمندان وگروه های شرکت کننده در جشنواره ، مراسم اختتامیه ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس عصر روز دهم فروردین‌ماه در سالن حکیم نباتی منطقه آزاد ارس برگزار شد.

  |

  دبیر جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس:

161 اثر از 20 استان کشور به دبیرخانه جشنواره تئاتر ارس رسید
  دبیر جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس:

  161 اثر از 20 استان کشور به دبیرخانه جشنواره تئاتر ارس رسید

  دبیر ششمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی ارس از وصول 161 اثر از 20 استان و 5 منطقه آزاد کشور به دبیرخانه جشنواره تئاتر خیابانی ارس خبر داد و گفت: اعتماد جامعه هنری تئاتر کشور به جشنواره ارس مسوولیت ما را سنگین تر می‌کند

  |

  دبیر جشنواره ارس خبر داد

هیات انتخاب ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس معرفی شدند
  دبیر جشنواره ارس خبر داد

  هیات انتخاب ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس معرفی شدند

  دبیر ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس، داوران بخش انتخاب و دبیر اجرایی این دوره از جشنواره را معرفی کرد. ابراهیم نصیری، دبیر ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس گفت: ایوب آقاخانی، اتابک نادری و فرزاد تقی لر، به عنوان اعضای هیات بازبینی و رامین راستی بعنوان ...

  |

  در همایش تئاتر خیابانی سردار آسمانی

«شور عشق» به کارگردانی مهدی صالحیار اجرا می شود
  در همایش تئاتر خیابانی سردار آسمانی

  «شور عشق» به کارگردانی مهدی صالحیار اجرا می شود

  به گزارش آذربایجان شرقی - مهرداد خردمند؛ با اعلام و معرفی آثار راه یافته به همایش سراسری «تئاتر سردار آسمانی» از طرف انجمن تئاتر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، نمایش شورعشق در تبریز و مرند اجرای عموم می شود.

  |

  لیست آثار پذیرفته در تمام بخش های جشنواره تئاتر فجر مشخص شد

«زینب پاشا»، به کارگردانی مهدی صالحیار تنها نماینده آذربایجان شرقی در فجر
  لیست آثار پذیرفته در تمام بخش های جشنواره تئاتر فجر مشخص شد

  «زینب پاشا»، به کارگردانی مهدی صالحیار تنها نماینده آذربایجان شرقی در فجر

  به گزارش روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، طبق زمان اعلام شده در فراخوان نمایش‌های خیابانی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر، آثار منتخب این بخش معرفی شدند. هیات انتخاب بخش نمایش‌های خیابانی متشکل از محمودرضا رحیمی، ایوب آقاخانی و پیام عزیزی با ...

  |

  نظرات کاربران