در حال بارگذاری ...
 • کارگردان نمایش:

  «حیدربابایا سلام» سال ها رکورد دار تماشاگر تئاتر بود

  نشست خبری  نمایش « حیدر بابایا سلام » عصر روز سه شنبه  ۲۷ آذر ماه با حضور دکتر عبدالحسین لاله به عنوان نویسنده و کارگردان، محسن خدابنده تهیه کننده اثر ،علی نوروش اوغلی بازیگر نقش شهریار و بابک هلال،صادق جدیری از گروه آهنگ سازی و موسیقی این نمایش به همراه جمعی از اصحاب رسانه  در کافه مجتمع فرهنگی ۲۹ بهمن تبریز برگزار شد.

  به گزارش آذربایجان شرقی، مهرداد خردمند؛ نشست خبری  نمایش « حیدر بابایا سلام » عصر روز سه شنبه  27 آذر ماه با حضور دکتر عبدالحسین لاله به عنوان نویسنده و کارگردان، محسن خدابنده تهیه کننده اثر ،علی نوروش اوغلی بازیگر نقش شهریار و بابک هلال،صادق جدیری از گروه آهنگ سازی و موسیقی این نمایش به همراه جمعی از اصحاب رسانه  در کافه مجتمع فرهنگی ۲۹ بهمن تبریز برگزار شد.

  در ابتدای این نشست، دکتر عبدالحسین لاله گفت: این نمایش در سال ۷۱ در یک سالن ۲۰۰ نفری بر روی صحنه رفت و زمانی بود که  رکورد دار تعداد تماشاگر  در زمان خود در سطح کشور بود، که اگر تلاش‌های  دکتر عبدالعلی زاده بعنوان استاندار وقت آذربایجانشرقی نبود به طور حتم این نمایش در سال‌های دهه ۷۰ نیز بر روی صحنه نمی رفت.

   

  عبدالحسین لاله ادامه داد: در این اثر فولکولوریک صحنه ای، موسیقی و تئاتر با هم آمیخته شده و به اصطلاح شاهد یک اپرت خواهیم بود که  نهایت زیبایی را به وجود آورده است تا تماشاگران بتوانند در فضای آن دوران قرار گیرند.

  کارگردان این نمایش در ادامه افزود: در این نمایش  ۵۰ نفر بازیگر مرد و زن به ایفای نقش می پردازند، ۲۰ نفر در عرصه موسیقی و تعدادی نیز در پشت صحنه این نمایش   به عنوان دست اندرکاران پشت صحنه به فعالیت خواهند پرداخت.

   

  عبدالحسین لاله  همچنین گفت: در مجموعه "حیدربابایا سلام"، استاد شهریار در قالب حس، کوه معروف حیدربابا، عشق و مادر توصیف شده و سعی بر آن است در اقتباس از منظومه "حیدربابایا سلام "هیچگونه خیانتی انجام نشود مضاف بر آنکه در موسیقی نمایش نیز از آواهای  آذربایجان الهام گرفته شده است.

   

  کارگردان نمایش موزیکال "حیدربابایا سلام" از اجرای صحنه ای این اثر در مدت زمان اولیه ۱۰ روزه خبر داد و تاکید کرد: پس از تبریز نیز در شهرهای اردبیل، تهران، استانبول، آنکارا و باکو بر روی صحنه خواهد رفت.

   

  لاله، شیوه گفتاری بازیگران این نمایش را به سبک مصطلح زبان ترکی آذربایجانی منظومه استاد شهریار دانست و گفت: زیرا زبان ترکی لهجه های مختلفی دارد اما ریشه همه آنها یکی است و در نمایش حیدربابایا سلام نیز سعی شده که شیوه گفتاری خود استاد شهریار رعایت شود تا برای همگان در تمام مناطق داخل و خارج کشور قابل فهم باشد لذا می توان گفت این نمایش، صادرات فرهنگ و هنر آذربایجان به خارج می باشد.

   

  علی نوروش اوغلی بازیگر نفش استاد شهریار در این نمایش نیز گفت: از اینکه این نمایش پس از چندین سال به روی صحنه می رود و بعد از چندین سال به شهری برگشته ام که تئاتر را در آن آموخته ام خرسندم،موضوع نمایش همان موضوع شعر استاد شهریار است که دراین نمایش، سه مرحله کودکی و میانسالی و پیری استاد شهریار را بعد از 27 سال دوباره به تصویر کشیده است ،در این نمایش با شخصیت رئالیستی استاد شهریار روبه رو نیستیم بلکه مسئله مهم  نگرش استاد  به مسئله وطن و عشق است.

   

  تهیه کننده این نمایش نیز با اشاره به نقش رسانه در شناساندن آثار به مخاطبان ، از برخورد بی تفاوت گونه صداوسیما به عنوان رسانه ملی کشور انتقاد نموده و افزود:  رسانه ملی هیچگونه حمایتی از این نوع نمایش های فولکوریک به انجام نمی رساند لذا مسئولان متولی استان باید بدانند که اگر قصد دارند این نوع آثار به صورت ملی در کشور مطرح شوند باید اقدامی جدی انجام دهند زیرا اگر رسانه‌ها همکاری نکنند هیچگونه پیشرفتی در خصوص اعتلای فرهنگ و هنر آذربایجان حاصل نخواهد شد!
  مطالب مرتبط

  عباس خلیفه لو:

تئاتر شهر تبریز هویت تئاتر آذربایجان است
  عباس خلیفه لو:

  تئاتر شهر تبریز هویت تئاتر آذربایجان است

  صبح روز دهم تیر ماه تئاتر شهر تبریز به تیغ جراحان معمار سپرده شد. بنای تئاتر شهر تبریز که به عنوان یکی از قدیمی ترین ساختمان های تئاتر ایران هنوز هم مورد استفاده گروه های تئاتری و میزبان مخاطبان تئاتر تبریز است چند سالی است که با عبور هر اتوبوس از خیابان تئاتر در مقیاس چند  ...

  |

  با حضور هنرمندان و اصحاب رسانه

«زندگی یک رویاست» در تئاتر شهر تبریز به روی صحنه رفت
  با حضور هنرمندان و اصحاب رسانه

  «زندگی یک رویاست» در تئاتر شهر تبریز به روی صحنه رفت

  زنگ افتتاح نمایش «زندگی یک رویاست» با حضور اهالی فرهیخته و هنرمندان عرصه تئاتر تبریز شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد ماه سال جاری در سالن استاد صادقی تئاتر شهر توسط استاد محمد اردوبادی هنرمند توانمند این شهر نواخته شد

  |

  کارگردان نمایش:

«زندگی یک رویاست» راوی درد های زندگی در ژانر اجتماعی است
  کارگردان نمایش:

  «زندگی یک رویاست» راوی درد های زندگی در ژانر اجتماعی است

  امیررضا رنجبران شامگاه روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نمایش زندگی یک رویاست در ژانر اجتماعی دردهای جامعه را به مخاطبان القا خواهد کرد. وی با بیان اینکه وظیفه اصلی تئاتر بیان دردهای جامعه است تا مردم خود را ناامید نپندارند، ادامه داد: در این نمایش سعی کرده ایم  تا حس ...

  |

  رامین نصیری:

امکانات تئاتر تبریز قابل مقایسه با تاریخ تئاتر در تبریز نیست
  رامین نصیری:

  امکانات تئاتر تبریز قابل مقایسه با تاریخ تئاتر در تبریز نیست

  تئاتر آذربایجان به ویژه تبریز از دیرباز مورد توجه کشورهای منطقه و همسایگان ایران قرار داشته است. از همین رو روابط هنری بسیاری نیز بین هنرمندان این شهر  با گروه ها، ارگان ها و جشنواره های کشور های همسایه شمالی ایران ایجاد شده است. « رامین نصیری » یکی از فعالان و نویسندگان تئاتر ...

  |

  با استقبال مخاطبان در تئاتر شهر تبریز

«کبوتری ناگهان» به کار خود پایان داد
  با استقبال مخاطبان در تئاتر شهر تبریز

  «کبوتری ناگهان» به کار خود پایان داد

  به گزارش آذربایجان شرقی - مهرداد خردمند؛ عصر روز جمعه 20 اردیبهشت، نمایش «کبوتری ناگهان» که از دوم اردیبهشت ماه به روی صحنه رفته بود به کار خود پایان داد. این نمایش که قرار بود پانزدهم اردیبهشت اجراهای خود را به پایان رساند به دلیل استقبال خوب مخاطبان خود، 5 روز دیگر نیز به اجرا ...

  |

  ادهمی در نشست خبری نمایش «بالاخره این زندگی مال کیه؟» گفت

این نمایش اول آگاهی می دهد و بعد امید
  ادهمی در نشست خبری نمایش «بالاخره این زندگی مال کیه؟» گفت

  این نمایش اول آگاهی می دهد و بعد امید

  فرید فرید ادهمی کارگردان نمایش «بالاخره این زندگی ماله کیه؟» شامگاه روز دوشنبه در نشست خبری این نمایش که در سالن قبه زرین مجموعه تئاتر شهرتبریز برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وقتی کاری را برای اجرا انتخاب می‌کنیم، سعی می‌کنیم به دغدغه‌مان نزدیک باشد، ...

  |

  در بازدید کمسیون فرهنگی شورای شهر تبریز از ساختمان تئاتر شهر مطرح شد

شورا با تمام توان در رفع مشکل تئاتر شهر خواهد کوشید
  در بازدید کمسیون فرهنگی شورای شهر تبریز از ساختمان تئاتر شهر مطرح شد

  شورا با تمام توان در رفع مشکل تئاتر شهر خواهد کوشید

  ظهر روز دوشنبه 20 اسفند و در روزهای منتهی به پایان سال، اعضای کمسیون فرهنگی شورای شهر تبریز در حاشیه جلسه خود با هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی، به بازدید از سالن تعطیل شده و دیگر بخش های ساختمان پیر و فرسوده تئاتر شهر تبریز پرداختند.

  |

  نظرات کاربران