در حال بارگذاری ...

واکاوی مشکلات مهاجران جنگ در «کا»

نمایش «کا» به کارگردانی سیامک افسایی در تبریز، به واکاوی مشکلات مهاجران و ساکنا مناطق جنگ زده می پردازد.

این روزها وقتی اسم مهاجرت می‌آید، بیشتر مهاجرت از کشوری به یک کشور دیگر در ذهن متبادر می‌شود و شاید کمتر به چشم بیاید که تا همین چند سال پیش که دنیا هنوز دنیای ارتباطات نشده بود، رفتن از شهری به شهر دیگر هم مهاجرت محسوب می‌شد.

مهاجرت‌ها دلایل مختلفی دارند که در مقاطع مختلف زمانی تغییر می‌کنند، اما همواره مهاجرت ناشی از جنگ در مناطقی که درگیر جنگ بوده‌اند وجود داشته است. کشور ما هم از این قاعده مستثنی نبوده و در طول دوران هشت سال دفاع مقدس، کسانی که در شهرهای مرزی زندگی می‌کردند، مجبور به مهاجرت شدند

نمایش "کا" نیز که روایتگر ساعات آغازین جنگ است به همین موضوع پرداخته است و سعی در واکاوی مسئله مهاجرین جنگ با زبان طنز کرده است .

وجه مشترک تمامی کاراکترهای نمایش تلاش برای ماندن و حفظ وابستگی های خود است، حال می تواند این وابستگی خاک، خانه، معشوق یا حتی گاو داخل طویله باشد.

باید شجاعت کارگردان نمایش را تحسین کرد که توانسته با گروهی جوان کم تجربه اثری قابل اعتنا را روی صحنه ببرد. هرچند ایراداتی در بازی ها به چشم می خورد اما صحنه گردانی موفق جمال ساقی نژاد  از ضعف بازی های نمایش می کاهد و مخاطب را دنبال خود می‌کشد.

در بخش طراحی صحنه هاله زرخود سعی کرده از طراحی خانه های آن روزهای خرمشهر الهام بگیرد و طراحی دکوراسیون خانه را نیز در خدمت اثر قرار دهد.

 
مطالب مرتبط

روزهای سخت تئاتر تبریز؛

خسرو پایاب بر اثر کرونا در بیمارستان سینای تبریز بستری شد
روزهای سخت تئاتر تبریز؛

خسرو پایاب بر اثر کرونا در بیمارستان سینای تبریز بستری شد

پیشکسوت تئاتر اذربایجان شرقی بر اثر کرونا در بیمارستان سینای تبریز بستری شد که رئیس این بیمارستان از پیشکسوت هنرهای نمایشی آذربایجان عیادت و در جریان آخرین وضعیت درمانی وی قرار گرفت.

|

در مراسم رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر ارسباران؛

اهر به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر در حوزه تئاتر  پیشنهاد شد
در مراسم رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر ارسباران؛

اهر به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر در حوزه تئاتر پیشنهاد شد

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اهر بر لزوم همراهی مردم و مسئولان با جشنواره تئاتر کوتاه اهر تاکید کردو گفت: شهر اهر در حوزه تئاتر به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر پیشنهاد شد.

|

نظرات کاربران