در حال بارگذاری ...
در باره نمایش «مهمان ناخوانده»

آیا خدا مسئول و حل کننده تمام اعمال و جنایت‌های بشر است؟

«مهمان ناخوانده»، نمایشی که این روزها در موسسه بین‌المللی الف روی صحنه می‌رود.

به گزارش تئاتر آذربایجان شرقی، نمایش «مهمان ناخوانده» در بستر زمانی جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد و روایتگر یک شب از زندگی زیگموند فروید، روانشناس و نظریه پرداز مشهور جهان است.

مهمان ناخوانده سعی دارد مخاطب را به این چالش بیاندازید که آیا خدا مسئول و حل کننده تمام اعمال و جنایت‌های بشر خواهد بود یا خود بشر و یا اصلا خدا کیست و چیست ؟

دیالوگ‌های های بین مهمان ناشناس و فروید، عمیقاً به این موضوع می‌پردازد.

در مهمان ناخوانده همه چیز بسیار هوشمندانه سر جای خود قرار دارد. دکور، نورپردازی، طراحی لباس، گریم، صدا، بازی‌های درخشان، کارگردانی خوب، نمایشنامه عالی، همه و همه پدید آورنده نمایشی حرفه ای و بسیار جذاب شده است که با وجود مدت زمان نسبتاً زیاد نمایش، مخاطب را به هیچ وجه خسته نمی‌کند، که البته طنز رندانه و خفیفی که در روح نمایش جاری است به این موضوع بسیار کمک کرده است.

موضوع دیگری که مهمان ناخوانده به صورت حرفه‌ای و در عین حال بسیار زیرکانه و غیرمستقیم به آن می‌پردازد، نقد سیستم حکومتی توتالیتر و آسیب‌های آن به انسان و انسانیت است که بسیار جای فکر دارد.

و نیز اشاره خیلی جزئی ولی عمیق نمایش به موسیقی و آثار موتزارت، بسیار هوشمندانه و به فکر وادار کننده است که این موضوع خود به تنهایی جای صحبتی مفصل دارد که شاید از حوصله این متن خارج باشد.

از دیدگاه نگارنده، مهمان ناخوانده، در مقام یک نمایش، رسالت خود را بخوبی برجای آورده است که این مورد را می‌توان مدیون تک تک عوامل تولید این اثر هنری فاخر، خصوصا کارگردانی و بازی‌های درخشان بازیگرانش، دانست.

تبریزی های عزیز ، این نمایش را به هیچ وجه از دست ندهید.
مطالب مرتبط

روزهای سخت تئاتر تبریز؛

خسرو پایاب بر اثر کرونا در بیمارستان سینای تبریز بستری شد
روزهای سخت تئاتر تبریز؛

خسرو پایاب بر اثر کرونا در بیمارستان سینای تبریز بستری شد

پیشکسوت تئاتر اذربایجان شرقی بر اثر کرونا در بیمارستان سینای تبریز بستری شد که رئیس این بیمارستان از پیشکسوت هنرهای نمایشی آذربایجان عیادت و در جریان آخرین وضعیت درمانی وی قرار گرفت.

|

در مراسم رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر ارسباران؛

اهر به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر در حوزه تئاتر  پیشنهاد شد
در مراسم رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر ارسباران؛

اهر به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر در حوزه تئاتر پیشنهاد شد

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اهر بر لزوم همراهی مردم و مسئولان با جشنواره تئاتر کوتاه اهر تاکید کردو گفت: شهر اهر در حوزه تئاتر به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر پیشنهاد شد.

|

نظرات کاربران