لزوم احیای «تئاتر اوپرتی» در تبریز هنرهای نمایشی سالن های جدید می خواهد

مدیرعامل خانه تئاتر و پیشکسوت هنرهای نمایشی کشور با بیان اینکه نزدیک به ۱۵ سال در ارتباط مستقیم با تئاتر تبریز هستم گفت: با توجه به پشتوانه تئاتری تبریز به خاطر نزدیکی به شوری سابق و باکو خیلی دلم می خواهد نمایش در تبریز شکل اوپرتی که زمانی در این شهر اتفاق می افتاد دوباره جان بگیرد، زیرا تئاتری جذاب است که می تواند مردم بیشتری را جذب کند.

به گزارش روابط عمومی تئاتر شهر تبریز، اصغر همت در گفتگو با ایران تئاتر با اشاره به افزایش سطح کمی و کیفی اجرای تئاتر تبریز، افزود: امروز شرایط خیلی خوب در این عرصه حاکم است، شور و شوقی بی نظیر بوجود آمده که امیدوارم ادامه یابد، البته این شرایط ممکن است زیاد دوام نیابد مگر آنکه دولت حمایتهای لازم را از تئاتر انجام دهد و مثل چند سال گذشته دریغ نشود. وی افزود: همین همت هنرمندان، بخش خصوصی و علاقمندان به هنر تئاتر که تحت عنوان تهیه کننده و... انجام می شود قابل ارزش و ستایش و مهمترین قدم برای بهبود و ادامه این روند است که امیدوارم استمرار یابد. اصغر همت، تصریح کرد: خیلی خوب است که این سالنها دائم مشغولند، باعث امیدواری است روزی چند کار با تعداد تماشاگر زیاد اجرا می‌شود. این هنرمند پیشکسوت تئاتر کشور، خاطرنشان کرد: تئاتر شهر تبریز همیشه از سبقه طولانی و باارزش برخوردار بوده، سالها تئاتر شهرستانهای ما نه تنها در تبریز بلکه در تمام کشور به رکودی ناامیدکننده رسیده بود، این حرکت باعث خوشحالی است اما امیدوارم استمرار داشته باشد. وی با اشاره به وضعیت غیراستاندارد سالنهای تئاتر شهر تبریز، گفت: متاسفانه از لحاظ سخت افزاری و امکانات در سطح ایده آل بخصوص از نظر آکوستیک بودن و... مشکلاتی وجود دارد، اما در شرایط حاضر، وجود همین سالنها نیز قابل قبول و بهتر از نبودن آنهاست تا تماشاگر بتواند از هنر ناب و استعدادهای ارزشمند این شهر بهره مند شود. همت، با تاکید بر اینکه باید برای بهبود اوضاع کوشید، ادامه داد: راههای زیادی برای بهینه سازی و ایده آل شدن سالن‌ها وجود دارد، باید از نظر تکنیکی سالنهای بهتری ساخته شود، شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد می توانند کمکهای قابل توجهی کرده و حداقل در ساخت سالن اهمال نورزند. وی تاکید کرد: هنرمندان بخاطر عشق و علاقه ای که دارند در این شرایط هم می آیند و تلاش می کنند، در حقیقت هیچوقت نمی شود به تئاتر به عنوان حرفه ای درآمدزا و مایه‌ی گذران زندگی نگاه کرد اما مسئولان باید کاری کنند که این عزیزان حداقل دلشان خوش باشد به هنر و استعدادشان ارزش داده شده و جامه عمل می پوشانند. اصغر همت در رابطه به تشکیل خانه تئاتر در تبریز گفت: من با چند نفر از دوستان صحبت کردم پیشنهاد دادم که اگر خانه تئاتر تبریز به مرکزیت خانه تئاتر تهران تشکیل شود از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد، ما دنبال این هستیم که هویت واقعی خانه تئاتر را با حفظ استقلال این مجموعه بازگردانیم. عضو هیئت مدیره خانه تئاتر تهران، اضافه کرد: از دولت هم می خواهیم حمایت خود را دریغ نورزد و کاری که وظیفه اش است در حوزه سیاستگذاری، حمایت و هدایت این مجموعه به انجام رساند اما اداره امور بخصوص مسائل تخصصی و هنری باید به عهده خانه تئاتر باشد. وی با یادآوری اینکه شهرهای اصفهان و کاشان و خراسان در زمینه راه اندازی خانه تئاتر پیش از این اقدام کرده اند و حتی بچه های خوی نیز در این زمینه پیشقدم بودند، گفت: امیدوارم که شهرهای بزرگ مثل شیراز و ارومیه نیز اقدام کنند ضمن اینکه تبریز به عنوان یکی از پنج شهر بزرگ کشور ما باید هر چه زودتر دست به کار شود و هر کمکی که از دست ما برآید دریغ نخواهیم داشت.
مطالب مرتبط

اصغر همت: بهترین اجرای «کلفت‌ها»ی 50 سال اخیر را در تبریز دیدم

اصغر همت: بهترین اجرای «کلفت‌ها»ی 50 سال اخیر را در تبریز دیدم

مدیرعامل خانه تئاتر معتقد است که نمایش "کلفت ها" به کارگردانی علی فتوحی در تبریز یکی از بهترین اجراهای این اثر طی 50 سال گذشته بوده است.

|

اصغر همت عنوان کرد:

گیشه جای اندیشه را گرفته است
اصغر همت عنوان کرد:

گیشه جای اندیشه را گرفته است

مدیرعامل خانه تئاتر کشور در آیین افتتاح انجمن دانش آموخته های تئاتر اعلام کرد: تئاتر کشور بدلیل سیاست های نادرست سالیان گذشته در تلاطم امواج طوفانی گیر کرده و وضعیت اسفباری را تجربه می‌کند.

|