در حال بارگذاری ...
 • برگزاری نخستین جشنواره بین المللی تئاتر بخش خصوصی کشور در تبریز

  صلح جهانی محور جشنواره الف

  جشنواره بین‌المللی تئاتر الف با رویکرد صلح جهانی در اواخر آبان ماه سال جاری در تبریز برگزار خواهد شد.

  به گزارش تئاتر آذربایجان شرقی، جشنواره بین‌المللی تئاتر الف که برای اولین بار در کشور توسط بخش خصوصی برگزار می‌شود، ایران را به عنوان نماد صلح در راستای هنرهای نمایشی معرفی خواهد کرد.

  در اولین جلسه شورای سیاست گذاری این جشنواره با حضور تعدادی از مدیران کل و مسئولان استانی و کشوری اعلام شد: هر یک از شهرهای جهان یک رویداد خاص بین‌المللی را به عنوان نماد شهری در چنته خود دارند، تبریز نیز به دلیل سابقه پرافتخار خود از طریق برگزاری این جشنواره، اولینی دیگر بر صفحات زرین شهر اولین ها خواهد افزود.

  تبریز صاحب یک برند فرهنگی شود

  نادر برهانی مرند، دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر الف با بیان اینکه هرچه قدر فضای فرهنگی کشور توسعه یابد به نفع همه مردم است، گفت: شان تبریز این بود که این شهر از سال ها قبل صاحب یک برند فرهنگی باشد تا جشنواره ای ویژه در سطح عالی برگزار شود.

  وی افزود: خوشبختانه به دلیل موقعیت جغرافیایی و قراار داشتن شهر تبریز در دروازه اروپا برگزاری اینگونه جشنواره ها می تواند در پیشبرد اهداف فرهنگی، موثر بوده و حتی برای کشورهای اسلامی بسیار کارساز باشد.

  برهانی مرند با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی تئاتر الف با رویکرد صلح جهانی در 2 بخش برگزار خواهد شد، تاکید کرد: این جشنواره از نمایش های خیابانی دوری جسته و بر نمایش های صحنه ای و نمایشنامه نویسی متمرکز خواهد شد تا بتواند 10 اثر را در مرحله نهایی داوری نماید.

  تبریز، دروازه ورود تئاتر به ایران

  مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از اینکه مقوله فرهنگی، یکی از دغدغه‌های مسئولان شهر تبریز است خرسندیم و بخش خصوصی هم توانسته در تولید و اجرای مراسم فرهنگی و هنری مشارکت بسیار خوبی داشته باشد که مسرت بخش می باشد.

  کرمی افزود: شهر تبریز باید هم اینچنین باشد زیرا سبقه روشن این شهر در حوزه فرهنگ بر همگان آشکار است و به همین علت، تبریز را دروازه ورود تئاتر به ایران می دانیم و پیام جشنواره یک پیام فراگیر در خصوص صلح بوده و بخش بین الملل آن می تواند موجب یک موج فرهنگی در منطقه شود، زیرا سابقه فعالیت برنامه های بین المللی در این شهر، انتخاب ایده ال آن را به اثبات می رساند.

  هزینه 18 میلیارد تومان برای تکمیل تئاتر شهر جدید تبریز

  معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز گفت: حدود 18 میلیارد تومان برای تکمیل تئاتر شهر جدید تبریز اختصاص داده شده است.

  محرمی افزود: لذا اتفاق ارزشمند استان آذربایجان شرقی، ورود و مشارکت بخش خصوصی در مسائل فرهنگی و هنری است که بسیار چشمگیر بوده و در راس آن به فعالیت های این موسسه افتخار می کنیم.

  وی با اشاهر به نقش نظارتی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان، اضافه کرد: سال گذشته طعم حضور شیرین بخش خصوصی را چشیدیم و از این رو اخیرا 16 سالن نمایش به تعداد سالن های سطح استان اضافه شده است.

  حضور بخش‌خصوصی در عرصه‌های فرهنگی سودده خواهد بود

  رئیس شورای شهر تبریز با اشاره به اینکه هرجا که امور را به دولت و شهرداری ها واگذار کرده ایم نه تنها سودی نداشته، بلکه هزینه بر هم شده است، گفت: حضور بخش خصوصی در عرصه های فرهنگی بخش همیشه می تواند نتایج سودده بسزایی به همراه داشته و منشا خیر در تمام حوزه‌ها باشد.

  شکور اکبرنژاد افزود: هنر باید در راستای تشخیص نیازهای جامعه باشد لذا پس از 40 سال چندین نهاد و ارگان در بخش فرهنگی فعالیت می کنند اما سودی را در بر نداشته است.

  وی اضافه کرد: توجه کنید که در حوزه ورزش برای پیشرفت یک رشته، مربی خارجی می آورند تا کارساز شود اما در اقتصاد، فرهنگ و هنر از این امر خبری نیست و فکر می کنیم که همه چیز را می دانیم.

  اکبرنژاد تاکید کرد: پیشنهاد می کنم که عنوان محیط زیست هم در رویکردهای صلح در جشنواره تئاتر الف اضافه شود، زیرا امروزه انسان باید به فضای زندگی خود اهمیت دهد بنابراین تا زمانی که سطح فکری جامعه ارتقا نیابد و انسان همزیستی با تمامی ارکان محیط طبیعی را قبول نکند مشکلات فعلی حل و فصل نخواهد شد.

  نباید به جشنواره‌های بخش خصوصی نگاه دولتی داشت

  سعید اسدی، مدیر امور بین‌الملل مرکز هنرهای نمایشی کشور با تاکید بر اینکه مسئولان نباید نگاه دولتی به این هنر داشته باشند، گفت: باید ریسک‌پذیری بخش خصوصی را در برگزاری هرچه بهتر جشنواره ها در نظر گرفت.

  وی افزود: جشنواره بین‌المللی تئاتر الف رویدادی مهم در شروع تحول نگاه به تئاتر در ایران خواهد شد که با اهداف رویایی باید شروع به کار کند تا بتواند در آینده با جهت‌گیری بین‌المللی به نسبت موقعیت جغرافیایی به هاب منطقه ای تبدیل شود.

  مدیر امور بین‌الملل مرکز هنرهای نمایشی کشور گفت: انتخاب رویکرد صلح بسیار هوشمندانه و مرتبط با موقعیت منطقه و کشور است.

  تصویب جشنواره تئاتر الف در کمیته تخصصی تبریز 2018

  مدیرعامل موسسه بین المللی الف به عنوان رئیس جشنواره تئاتر صلح درخصوص این جشنواره گفت: جشنواره هیچگونه بازخورد مالی ندارد و تماما هزینه‌های آن در راستای ایجاد و توسعه فعالیت‌های فرهنگی با ثمره‌های معاصرتر است.

  هومن بیگ‌نژاد افزود: طبق اهداف پیش‌بینی شده به امید خدا یک سالن نمایش 200 نفری در مجتمع فرهنگی، هنری تبریز ایجاد خواهد شد تا خلاء موجود در این زمینه مرتفع گردد.

  وی اضافه کرد: معمولا رتبه الف به گروه‌هایی گفته می شود که دارای سطح برتر هنری هستند و امیدواریم با حمایت مسئولان استانی و شهری این موسسه بتواند جشنواره تئاتر صلح را در سطح الف و با موفقیت کامل برگزار نماید.

  بیگ‌نژاد گفت: امیدواریم با تصویب این رویداد در برنامه‌ گردشگری تبریز 2018 بتوانیم از پتانسیل‌های جذب توریست فرهنگی که در ایران بسیار مورد بی‌مهری قرار گرفته استفاده کنیم و سعی خواهیم کرد از افرادی که در جهان توانسته‌اند برای صلح کاری کنند دعوت به عمل آید.

  گفتنی است، جشنواره بین‌المللی تئاتر الف از 27 آبان تا 4 آذر ماه سال جاری در شهر تبریز و با حضور گروه‌های مختلف هنری برگزار خواهد شد.

  همچنین در کنار کارگاه های آموزشی عملی، نمایشگاه عکس جشنواره، نمایشگاه آثار تجسمی و...، مسابقه متون نمایشی با حضور هنرمندان سراسر کشور و داوران مطرح تئاتر ایران برگزار خواهد شد که به طور حتم جذابیت خاصی را به این رویداد هنری می بخشد.
  نظرات کاربران