در حال بارگذاری ...
 • ایران زاد:

  « پاشا» حکایتی برای زینب های در قید حیات

  کارگردان نمایش «پاشا» گفت: تئاتر رقابت تکنیکی آثار نیست بلکه رقابت معرفت انسانیت و مرام هاست.

  به گزارش تئاتر آذربایجان شرقی، نازیلا ایران زاد بنام در گفتگو با واحد خبر بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی، گفت: تئاتر رقابت معرفت انسانیت و مرام هاست تا رقابت تکنیکی آثار، هدف اجرای جشنواره نیز جنگ برد و باخت نیست بلکه تحکیم و تبادل تکنیکی آثار است.
  وی در مقایسه جشنواره بیست و نهم با جشنواره های قبلی گفت: هر جشنواره ای که تا حال اجرا شده و یا در حال اجراست جای نقد و نظر دارد و نمی شود قبل از اتمام آن و ندیدن اجراها نظر شفاف و درستی ارائه داد، اما بین متون و آثار شرکت کننده در این جشنواره آثاری قابل تامل و شاخص وجود دارد.
  ایرانزاد بنام با اشاره به اینکه در تمام جشنواره ها و فستیوالها معمولا نتایج داوری با کمی اختلاف نظر و اعتراض همراه هست و براساس همین اختلاف نظرها بوده که تفاوت در نتایج حاصل شده است.
  ایرانزاد ادامه داد: فکر می کنم امسال انتخاب و داوری ها در محیطی آرام تر و به دور از روابط و فشارهای معمول اتفاق افتد، در اولین روزهای جشنواره هستیم و  هنوز نیمی از کارهای جشنواره به اجرا نرفته اند، پس نمی شود نظر قطعی داد، اما تا حال هیچ گروهی با هیچ یک از داورها مستقیم وارد صحبت نشده و این نشان از تعهد داوران به قضاوت آثار و اعلام آرا آنهاست.
  وی با تاکید بر اینکه هیچ داوری و قضاوتی تا این لحظه اتفاق نیفتاده و نمی شود نظر جامعی داد، تصریح کرد: امید دارم دوستانی که واقعا با احراز شرایط وارد بخش اصلی شده اند در یک رقابت دوستانه و به دور از حواشی به این منوال ادامه دهند.
  این کارگران بنام تبریزی، با اشاره به اهمیت برگزاری بخش تجربه های نو برای اولین بار در جشنواره استانی در سنجش استعدادهای جوانتر و حضور و تجربه اندوزی جوانان در کنار پیشکسوتان، گفت: این بخش برای دوستانی که تازه وارد این نوع رقابت می شوند بسیار نویدبخش و ارزیابی این عملکرد نیازمند اجرای مداوم آن است.
  وی با تاکید بر اینکه تئاتر رقابت معرفت انسانیت و مرام هاست تا رقابت تکنیکی آثار، ادامه داد: رقابت تکنیکی آثار متاخر است، هدف اجرا تحکیم و تبادل تکنیکی آثار است نه جنگ برد و باخت و امیدوارم در انجام این اتفاق مرام و معرفت شرکت در عرصه تئاتر هم برای تازه واردان این عرصه فراهم شود، که البته در بخش اصلی هم باید اتفاق افتد.
  کارگدان نمایش پاشا، گفت: پاشا حکایتی است برای زینب های در قید حیات، برای تمام زنان سرزمینم و به قول شاعری احتمالا «زینب پاشا نام تمام زنان سرزمینم می تواند باشد»
   نازیلا ایرانزاد بنام، در اشاره به کیفیت برگزاری جشنواره امسال در مقایسه با جشنواره های قبلی گفت: بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی در حال اجراست، باید در این زمینه بعد از اختتامیه صحبت کنیم، هنوز زود است برای صحبت در مورد کیفیت و کمیت جشنواره ای در حال اجرا، اما به یقین می بینم تمام عوامل تک به تک در تکاپوی برگزاری بهتر برنامه ها هستند.
  مطالب مرتبط

  زنگ افتتاح نمایش «پاشا» نواخته شد

  زنگ افتتاح نمایش «پاشا» نواخته شد

  زنگ افتتاح اولین اجرای نمایش «پاشا» توسط مینو امیرقاسمی محقق و نویسنده صاحب نام تبریزی با رونمایی از پوستر این اثر در تئاتر شهر تبریز نواخته شد.

  |

  در نشست خبری نمایش «پاشا» مطرح شد:

پاشا به جای مردم مظلوم حرف می زند
  در نشست خبری نمایش «پاشا» مطرح شد:

  پاشا به جای مردم مظلوم حرف می زند

  نویسنده نمایش «پاشا» با تاکید بر اینکه نمایشنامه فرصتی است تا به جای افرادی که نمی توانند حرف بزنند حرف زده و مساله را بیان کند، گفت: ذات هنر این است که مسایل را طرح کرده و جامعه را از زاویه و پنجره دیگری نشان دهد تا قدمی برای اصلاح برداشته شود.

  |

  نازیلا ایران زاد به بهانه اجرای مجدد نمایش « آجی و کول»:

جنسیت هیچ گاه محدودم نکرده است
  نازیلا ایران زاد به بهانه اجرای مجدد نمایش « آجی و کول»:

  جنسیت هیچ گاه محدودم نکرده است

  نازیلا ایران زاد بنام را باید جزو آن بانوانی دانست که قدم هایش هم پای مردان تئاتر در تبریز دیده می شود. کارگردانی که با سه نمایش اخیر خود در تبریز توانست به سرعت در میان عموم مردم شناخته شود؛ این شناخته شدن تا به آنجا پیشرفت داشته است که نمایش های پاشا و آجی و کول هر دو در بازه ...

  |

  اکبر شریعت نویسنده نمایش «آجی و کول»:

کارگردان‌ها باید به نمایشنامه های بومی اعتماد کنند
  اکبر شریعت نویسنده نمایش «آجی و کول»:

  کارگردان‌ها باید به نمایشنامه های بومی اعتماد کنند

  اکبر شریعت، نام آشنایی است برای علاقه‌مندان به سینما، تلویزیون و تئاتر تبریز. خالق نمایشنامه‌های «پاشا » و «آجی و کول»، هر چند پیش از نیز تجربه‌هایی در این زمینه داشته است؛ از جمله نگارش نمایشنامه‌ی «دیپلماسی انتقام» به طور مشترک با نادر ساعی ور؛ اما اغلب فعالیت او در ...

  |

  نمایش «پاشا» به آنکارا می رود

  نمایش «پاشا» به آنکارا می رود

  نمایش “پاشا” اثر “اکبر شریعت” به کارگردانی “نازیلا ایران زاد بنام” در فستیوال بین المللی تئاتر آنکارا اجرا می شود.

  |

  نظرات کاربران