در حال بارگذاری ...
 • مصائب ستارخان در تهران یادآوری شد

  همزمان با سالروز صدور فرمان مشروطیت، نمایش اتابک پارکنین تراژدیسی در سالن مهر حوزه هنری تهران به نمایش درآمد.

  به گزارش روابط عمومی انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی، نمایش «اتابک پارکنین تراژدیسی» به نویسندگی مرتضی هاشم پور و کارگردانی سیروس مصطفی در بیست‌وپنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره در تهران حضور یافته است.

  سیروس مصطفی، کارگردان این نمایش با اشاره به همزمانی حضور این گروه در تهران با سالروز پیروزی مشروطیت گفت: این نمایش فرصتی طلائی بود تا زحمات آزادیخواهان به ویژه مصائب ستارخان در آخرین روزهای زندگی وی در پارک اتابک یادآوری شود.

  وی با تقدیر از برنامه ریزان جشنواره برای همزمانی این نمایش با سالروز فرمان مشروطیت تصریح کرد: گرچه این "اتابک پارکنین تراژدیسی" به زبان ترکی آذری اجرا می شود اما با استقبال گسترده مخاطبان مواجه شده و ارتباط خوبی با علاقمندان برقرار کرد.

  لازم به ذکر است ، هنرمندان برجسته ای مانند:ابراهیم آبادی، آتش تقی پور، علی کوهپایه، رحیم مرتضی وند، سیروس همتی، امیر علیزادگان، مسعود کاتبی، علی واثق ملکی، و هنچنین مدیر عامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس امیر نصیربیگی، رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور کوروش زارعی و مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز حسین آذرنیا مهمانان ویژه اجرای دیشب بودند. در این جشنواره دکتر محمود عزیزی،ایوب آقاخانی، دکتر رحمت امینی، سیدحسین فدایی حسین و مرتضی سرهنگی آثار اجرا شده را داوری می کنند.

  مصطفی با اشاره به اینکه «تراژدی پارک اتابک» به زبان هنر با مخاطب ارتباط می‌گیرد اظهار داشت: مهم‌ترین چالش پیش‌روی ما در این اثر تلاش برای رسیدن به زبان تئاتر بود چراکه سعی داشتیم تا از هنر تئاتر به عنوان یک زبان بین‌المللی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنیم.

  گفتنی است، "اتابک پارکنین تراژدیسی" دقایقی از کشمکش های درونی ستارخان، سردار ملی انقلاب مشروطه را به نمایش می گذراد که در پارک اتابک تهران محصور شده و در اقدامی نابهنگام از طرف دولت به تحویل سلاح وادار می شود.

  ستارخان طی مقاومت برای تحویل سلاح و درگیری هوادارانش با نیروهای دولتی، از سوی افرادی ناشناس از ناحیه پا مجروح و خانه نشین شده و بر اثر همین زخم چندی بعد چشم از جهان فرو می بندند.

  این نمایش با ایده ای خلاقانه، روایت درون ستارخان را در یکی از بحرانی ترین مقطع زندگی اش به تصویر می‌کشد.

  اتابک پارکنین تراژدیسی، به دنبال دو سال کار پژوهشی و پس از چندین بار بازنویسی متن نمایشنامه به زبان ترکی آماده اجرا شده است.

  این نمایش حاصل دغدغه های پنج ساله ی مجموعه‌ی گروه تئاتر آینا و تلاش های استاد سیدمرتضی هاشم پور، نویسنده نمایش بوده که با ظرافت و دقت بسیار آماده و در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

  «اتابک پارکنین تراژدیسی» سعی می‌کند با تلفیق وقایع مستند تاریخی و نیز مایه‌های ظریف هنری و نمایشی، ضمن تبیین جنبه‌های مختلف مجاهدت‌های ستارخان و یارانش، مخاطبان را به چالش بازیابی هویت تاریخی خود دعوت نماید.

  استفاده از پنج کاراکتر ستارخان و بهره جستن از موسیقی حزن‌انگیز عاشیق برای بیان تراژدی حماسه‌ی قهرمانان آذربایجان از ویژگی‌های بارز این نمایش است که زوایای مختلف دلیل عزیمت مجاهدان تبریزی به تهران، نقش استعمار و استبداد، دلایل خلع سلاح و در نهایت شهادت آنان را به نمایش می‌گذارد.

  در این نمایش ابراهیم عباسعلی زاده، محمدرضا قنبری، فرید ادهمی، رامین بوستانی، میثم حبیبی، علی سلیمانی، آرمان آزادگر و عاشیق عیسی قره خانلو به ایفای نقش خواهند پرداخت.

  همچنین سایر عوامل این گروه عبارتند از: دراماتورژ: دکتر هومن جلالی، مشاور کارگردان: دکتر فرزاد تقی¬لر، مشاور تاریخی: کریم میمنت نژاد، ویراستار متن: مهدی ولی زاده، دستیار اول کارگردان: جمال توانا، برنامه ریز: علی مجیدپور، دستیار دوم کارگردان: علی فکری، طراح صحنه: علی فتوحی، طراح نور: سامان ارمی، مدیر صحنه: علی سلیمانی، جلوه های صوتی و تصویری: هادی امینی، طراح گرافیک: الهه نعمتی، دکوراتور: یاسین عباسعلی نژاد، طراح لباس و گریم: رضا فلاحیان، مدیر تولید: رسول ایرانزاد، روابط عمومی: مهرداد خوشکار مقدم، سرپرست گروه: علی فتوحی. کاری از گروه تئاتر آینا.
  مطالب مرتبط

  یادداشتی بر نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی»

جای خالی نمایشنامه های فولکلور در تبریز
  یادداشتی بر نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی»

  جای خالی نمایشنامه های فولکلور در تبریز

  نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» روایتی نو و خلاق از واپسین لحظات زندگی ستار خان در پارک اتابک تهران به زبان ترکی آذربایجانی است. در تبریز، هنوز هم جای خالی نمایش‌نامه‌های متناسب با فولکلور و فرهنگ بومی منطقه و بویژه تاریخ و هویت آن بشدت احساس می‌شود.

  |

  معاون فرهنگی هنری حوزه هنری آذربایجان شرقی پس از تماشای «اتابک پارکنین تراژدیسی» در جشنواره فجر مطرح کرد:

جای نمایشنامه هایی مطابق با فولکلور آذربایجان در تبریز خالی است
  معاون فرهنگی هنری حوزه هنری آذربایجان شرقی پس از تماشای «اتابک پارکنین تراژدیسی» در جشنواره فجر مطرح کرد:

  جای نمایشنامه هایی مطابق با فولکلور آذربایجان در تبریز خالی است

  نمایش «اتابک پارکنین تراژدیسی» از جمله نمایش هایی است که در زمان اجرای عمومی در تبریز به دلیل موضوع خاص خود توانست بسیاری از نگاه های مدیران و عموم مردم را جذب خود کند. این نمایش که به آخرین ساعات زندگی ستارخان، مبارز مشروطه خواه آذربایجانی می پردازد امسال توانست در بخش چهل ...

  |

  از عمارت پارک اتابک تا پلاتویی در پارک شهر تهران

آخرین ساعات زندگی ستارخان در سنگلج به روی صحنه رفت
  از عمارت پارک اتابک تا پلاتویی در پارک شهر تهران

  آخرین ساعات زندگی ستارخان در سنگلج به روی صحنه رفت

  نمایش «اتابک پارکنین تراژدیسی» در جشنواره بین المللی تئاتر فجر و در بخش چهل سالگی انقلاب به روی صحنه رفت. «اتابک پارکنین تراژدیسی» که برش کوتاهی است از آخرین ساعات زندگی ستارخان مجاهد مشروطه خواه آذربایجانی، با حضور مسئولین تئاتر ایران و استان آذربایجان شرقی در سالن سنگلج ...

  |

  راهیابی یک اثر دیگر از آذربایجان شرقی به جشنواره بین المللی تئاتر فجر

« اتابک پارکنین تراژدیسی » به بخش چهل سالگی انقلاب جشنواره تئاتر فجر راه یافت
  راهیابی یک اثر دیگر از آذربایجان شرقی به جشنواره بین المللی تئاتر فجر

  « اتابک پارکنین تراژدیسی » به بخش چهل سالگی انقلاب جشنواره تئاتر فجر راه یافت

  سرپرست حوزه هنری آذربایجان شرقی گفت: نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» تراژدی پارک اتابک نوشته سید مرتضی هاشمپور و به کارگردانی سیروس مصطفی، کاری از گروه تئاتر آینا، اثر مورد حمایت حوزه هنری آذربایجان‌شرقی پس از اجراهای موفق و متعدد، توانست به سی و هفتمین جشنواره‌ ...

  |

  پیام تسلیت رئیس دادگستری شهرستان اهر به مناسبت در گذشت حسین محب اهری

او تئاتر کوتاه ارسباران را رونق بخشید
  پیام تسلیت رئیس دادگستری شهرستان اهر به مناسبت در گذشت حسین محب اهری

  او تئاتر کوتاه ارسباران را رونق بخشید

  یام تسلیت حجت الاسلام و المسلمین محمد علی نظری؛ رئیس دادگستری شهرستان اهر در پی درگذشت استاد حسین محب اهری، هنرمند شهیر برخاسته از خطه هنرپرور ارسباران، بازیگر پیشکسوت عرصه سینما و تئاتر و  تلویزیون ملی ایران

  |

  نظرات کاربران