در حال بارگذاری ...
 • یادداشتی بر نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی»

  جای خالی نمایشنامه های فولکلور در تبریز

  نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» روایتی نو و خلاق از واپسین لحظات زندگی ستار خان در پارک اتابک تهران به زبان ترکی آذربایجانی است. در تبریز، هنوز هم جای خالی نمایش‌نامه‌های متناسب با فولکلور و فرهنگ بومی منطقه و بویژه تاریخ و هویت آن بشدت احساس می‌شود.

  جواد کریم نژاد، معاون فرهنگی هنری حوزه هنری آذربایجان شرقی؛ نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی»به بررسی ابعاد تاریخی واقعه پارک اتابک تهران و خیانت  یا اختلاف سلیقه  برخی همفکران ستارخان با او که به مشکل برخورده‌اند می‌پردازد. اتفاقی که پس از دستور حمله به پارک اتابک از سوی یپرم‌خان منجر به زخمی‌ شدن ستارخان و کشته‌ شدن بسیاری از ملازمان او می‌شود.

  در این کارزار نابرابر فرهنگی که دشمن تمام عناصر تشکیل دهنده هویت ایرانی اعم از نژاد، قومیت، ارزش‌ها، میراث، اسطوره ‌ها و ...   را مورد تهاجم قرار داده است، پرداخت به موضوعات بومی  و تولید نمایش های تاریخی مبتنی بر هویت و وحدت ایران یکپارچه اسلامی به زبان هنر- که گویا ترین زبان هاست- لازم و ضروری به نظر می رسد. به نظرم این تئاتر، یک نمایش سیاسی اجتماعی است که از دل تاریخ برآمده است. و به موضوع به‌گونه‌ای پرداخته است که مخاطب را جذب می‌کند؛علی ایحال نگاه پژوهشی به موضوع  از طرف کارگردان و عوامل اجرایی سبب شده تا نتیجه‌ کار یک متن قوی و مستند باشد.

  آشنایان به مقوله هنر نیک می دانند که در  بازسازی های هنری و نمایش‌های تاریخی تطبیق شکل، ساختار و محتوا با واقعیت‌های تاریخی ضرورت دارد، در این اثر نویسنده  و کارگردان با به‌کارگیری نثری که براساس مختصات و ویژگی‌های زبانی دوره موردنظر است، ضمن توجه به زبان نمایشی و ویژگی‌های آن، شاخص‌های مطلوب را اعم از زبان گفتار، میزان بازسازی صحنه، نوع دکور و لباس حتی در سطح جزییات در نظر گرفته و رعایت شده است و از این بابت به عنوان یک خادم جزء فرهنگ ، دست مریزاد و خدا قوت به عوامل اجرایی نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» می گویم.

  از طرفی دیگر ،با وجود واقعه‌نگاری‌های زندگی ستارخان و شخصیت او به عنوان یک چهره مؤثر در تاریخ تحول سیاسی کشور ، نگاه نویسنده و کارگردان؛ علامت سؤال بزرگی را برای مخاطبان  خود  و علاقمندان تاریخ مشروطه مطرح کرده است. شبهاتی که منجر به تقابل جدی بین عناصر تشکیل دهنده انقلاب مشروطیت به لحاظ طبقاتی وصنفی شد که تا به امروزهم ادامه دارد. و در این میان با هنر و زبان نمایش می توان تلنگری در احیای هویت تاریخی ایران و آذربایجان زد و به طور حتم این نمایش در معرفی زوایای متعدد واقعه تلخ پارک اتابک اثری در خور توجه است.

  با تقدیر از زحمات و برخی هنرمندان برای تولید آثار فاخر با هدف احیای هویت و ارزش های ملی و دینی جامعه گفت: این نمایش با حمایت حوزه هنری تولید شده و برای تبیین ایثارگری های مردم تبریز در راه آزادی خواهی و مبارزه با استبداد بهتر است در شهرهای دیگر و استان‌ها و کشورهای همجوار به روی صحنه رود.

   
  مطالب مرتبط

  اجرای «اتابک پارکینین تراژدیسی» در شهرهای مختلف ترکیه

  اجرای «اتابک پارکینین تراژدیسی» در شهرهای مختلف ترکیه

  در نشست مشترک عوامل و بازیگران نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» با رضا باغبان کندری، سرکنسول جمهور اسلامی ایران در ترابوزان ترکیه جوانب مختلف اجرای این نمایش در شهرهی مختلف ترکیه مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

  |

  اتابک پارکینین تراژدیسی عازم ترکیه شد  اجرای داستان آخرین لحظات زندگی ستارخان همزمان با سالروز تولدش

  اتابک پارکینین تراژدیسی عازم ترکیه شد / اجرای داستان آخرین لحظات زندگی ستارخان همزمان با سالروز تولدش

  نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در نهمین فستیوال بین المللی روزهای هنر ترابزون حضور یافته و قرار است همزمان با ایام تولد سردار ملی در این شهر به اجرا درآید.

  |

  کارگردان نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی»:

جشنواره بیست و نهم کارشناسی و علمی برگزار شد
  کارگردان نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی»:

  جشنواره بیست و نهم کارشناسی و علمی برگزار شد

  کارگردان نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» گفت: بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی با اجرای برنامه های مختلف کارشناسی شده نقد و بررسی، همکاری دانشگاه، حضور پیشکسوتان و چندین برنامه متنوع حاشیه ای بسیار علمی و آموزنده تر برگزار شد.

  |

  حضور نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» از تبریز در جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره کرمانشاه

  حضور نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» از تبریز در جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره کرمانشاه

  نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی»(تراژدی پارک اتابک) نوشته سید مرتضی هاشمپور و به کارگردانی سیروس مصطفی کاری از گروه تئاتر آینا اثر مورد حمایت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی پس از اجراهای موفق در بهمن و اسفندماه 1395 و اردیبهشت ماه 1396 موفق به حضور در بیست و پنجمین ...

  |

  نظرات کاربران