در حال بارگذاری ...
 • برای نخستین بار در تاریخ هنرهای نمایشی؛

  آخرین لحظات ستارخان روی صحنه می رود

  برای نخستین بار در تاریخ هنرهای نمایشی، آخرین لحظات زندگی ستارخان با عنوان «اتابک پارکینین تراژدیسی» در تبریز به روی صحنه می رود.

  به گزارش تئاتر تبریز، این نمایش نوشته سید مرتضی هاشمپور و کارگردانی سیروس مصطفی  بهمن‌ماه  در سالن اصلی تئاتر شهر تبریز  اجرا می‌شود.

  نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» به زبان ترکی آذری بوده و سعی دارد لحظات پر تب و تاب مبارزات قهرمانانه ی ستارخان سردار ملی را پس از مجروح شدنش در پارک اتابک به تصویر بکشد.

  این نمایش حاصل دغدغه‌ی پنج ساله‌ی آفرینندگان اثر بوده که پس از دو سال کار پژوهشی از لحظات آخر ستارخان در باغ اتابک تهران و بارها بازنگری استادان تاریخ و نمایش، نوشته شده تا جنبه های مختلف آن برهه از تاریخ مشروطیت را به نمایش گذارد.

  «اتابک پارکینین تراژدیسی» با حضور جمعی از بهترین بازیگران تئاتر تبریز و کارگردانی سیروس مصطفی یکی از تحصیل کردگان موفق هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی آماده اجرای عمومی شده که استفاده از موسیقی حزن انگیز عاشیق برای بیان تراژدی حماسه ی قهرمانان آذربایجان از ویژگی های بارز آن به شمار می‌آید.

  این نمایش سعی دارد زوایای مختلف دلیل عزیمت مجاهدان تبریزی به تهران، نقش استعمار و استبداد، خلع سلاح و در نهایت شهادت آنان را به نمایش بگذارد.

  این نمایش با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز حوزه هنری آذربایجان شرقی و دانشگاه نبی اکرم(ص)، حمایت شهرداری تبریز و تائید هیات ارزشیابی و بازبینی در کم‌ترین زمان ممکن آماده‌ی اجرای عمومی شده است.

  گفتنی است، آخرین کارگردانی سیروس مصطفی نمایش «خط سرخ» به نویسندگی حمیدرضا نعیمی بود که در سال 1391 به روی صحنه رفت و در چند جشنواره موفق به دریافت جایزه شد.

  سیروس مصطفی یکی از اعضای فعال و تاثیرگذار گروه تئاتر آینا به شمار می آید که طی سال‌های اخیر حضوری فعال در جشنواره های ملی و بین المللی داشته اند.

  آخرین نمایش اجرا شده از این گروه «خطوط مدادی روی کاغذ سفید» نوشته ملیحه مرادی جعفری و به کارگردانی علی فتوحی بود که در جشنواره استانی سال 94 جوایز متعددی را به خود اختصاص داد.

  جدیدترین حضور بین المللی گروه تئاتر آینا هم شرکت در سمپوزیوم بین المللی نمایش های میدانی کشورهای اسلامی باکو در سال 95 بود که سیروس مصطفی با مقاله‌ی «شیر شبیهی تبریزده» در آن شرکت و مورد تقدیر قرار گرفت.

   ابراهیم عباسعلیزاده، محمدرضا قنبری، رامین بوستانی، فرید ادهمی، میثم حبیبی، بابک قره خانلو و عاشیق عیسی قره خانلو در این نمایش بازی می‌کنند.

  دیگر عوامل نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» عبارتند از : دراماتورژ: دکتر هومن جلالی، مشاور کارگردان: دکتر فرزاد تقی لر، مشاور تاریخی: کریم میمنت نژاد، ویراستار متن: مهدی ولی زاده، دستیار اول کارگردان: جمال توانا، برنامه ریز: علی مجیدپور، دستیار دوم کارگردان: علی فکری، طراح صحنه: علی فتوحی، جلوه های صوتی و تصویری: هادی امینی، طراح گرافیک: الهه نعمتی، مدیر تولید: رسول ایرانزاد، دستیار تولید: رضا خانی، روابط عمومی: مهرداد خوشکار مقدم، سرپرست گروه: علی فتوحی.

   

   
  مطالب مرتبط

  ما… جهان به داد می‌گستریم و خود ارّه می‌شویم

  ما… جهان به داد می‌گستریم و خود ارّه می‌شویم

  “شب هزار و یکم”(چاپ ۱۳۸۲) جزو آخرین نمایش‌نامه‌های چاپ شده‌ی بیضایی در ایران به حساب می‌آید. به فاصله‌ی یک سال یعنی در سال ۸۳ بیضایی کتاب پژوهشی “ریشه‌یابی درخت کهن” را به چاپ می‌رساند.

  |

  بازیابی هویت و صراحت لهجه در شب هزار و یکم

  بازیابی هویت و صراحت لهجه در شب هزار و یکم

  اجرای نمایش “شب هزار و یکم” در حالی در تئاتر مستقل تبریز آغاز شد که نیاز به صراحت لهجه و شنیدن حرف های مگو و ناشنیدنی در جهت بازیابی هویت و زبان اساطیری در مخاطب فهیم تئاتر کاملا حس می شد.

  |

  نظرات کاربران