در حال بارگذاری ...
در اختتامیه جشنواره فجر اعلام شد

"جنگ و صلح" مهدی علیپور در رتبه سوم ایستاد

اختتامیه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجید حسینی معاون هنری، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، حسین مسافر آستانه دبیر جشنواره با تقدیر از خانواده شهید محسن فخری زاده، معرفی برگزیدگان و تقدیر از چهار چهره شناخته شده تئاتر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از آذربایجان شرقی، اختتامیه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجید حسینی معاون هنری، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، حسین مسافر آستانه دبیر جشنواره، رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران جمعی از مدیران، هنرمندان و نمایندگانی از شرکت کنندگان در تالار وحدت برگزار شد.
مراسم اختتامیه سی و نهمین دوره جشنواره تئاتر فجر با اجرای نیما کرمی و با پخش پیام ویدئویی سید مجید حسینی معاون هنری، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی و حسین مسافر آستانه دبیر جشنواره با رعایت پروتکل های بهداشتی در تالار وحدت آغاز شد.
در بخش مسابقه نمایشنامه نویسی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی رتبه اول به «محسن عظیمی» برای نگارش نمایشنامه «من پیپ هستم آقای دیکنز» اهدا شد.
رتبه دوم این بخش نیز به «مهرداد رایانی مخصوص» برای نگارش نمایشنامه «مردی که گل به دهان گریست» اختصاص یافت.
رتبه سوم این بخش نیز به «مهدی علیپور اصل» برای نگارش نمایشنامه «جنگ و صلح» تعلق گرفت.

مهدی علیپور در گفتوگو با ایران تئاتر در باره روایت این نمایشنامه گفت: نمایشنامه‌ی جنگ‌وصلح در رابطه با جنگ‌است، اما جنگ بین دو جنس(زن و مرد)، جنگ بین دو نژاد(آمریکایی و روس)، جنگ بین دو تفکر و جنگ بین ابعاد روانی انسان که در دل یک کمدی سیاه روایت میشود.
وی افزود:این نمایشنامه به موضوعات محوری زیادی پرداخت کرده اما داستان اصلی بین دو زن و یک مرد در یک کلاب‌شبانه در ایالت هیوستون جلو می‌رود. مردی غریبه که تصمیم گرفته است تمام کلاب‌های شبانه‌ی ایالات متحده را بگردد و هدف عجیبش را به ثمر نشاند، اینبار و در این کلاب‌شبانه به مشکل اساسی برمی‌خورد.
وی خاطرنشان کرد:ایده‌ی این نمایشنامه از داستان "شیطان" لئو تولستوی به ذهنم رسید و خب در داخل متن نیز از نام و تاثیر لئو تولستوی در پیشبرد داستان استفاده شده‌است.

وی درباره حرف و هدف نمایشنامه در مورد جنگ و صلح‌گفت: در اغلب مواقع قسمت دوم(صلح) نادیده گرفته شده و یک اشتباه یا انحراف، تبدیل به فاجعه‌ای عظیم می‌شود.

علیپور درباره وضیعت تئاتر در شرایط کرونایی گفت: بیشتر از هر قشر و حرفه‌ای، جامعه‌ی تئاتری به مشکل برخوردن و بیشترین ضرر را متحمل شدند،من به شخصه در این یکسال کاری جز نوشتن و مطالعه نمی‌توانستم انجام بدهم و برای حل مشکلات اقتصادی مجبور بودم در شغل‌ دیگه‌ای موقتا مشغول باشم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:جشنواره همیشه برای فرد دانشجویی مثل من که جایی برای فریاد زدن و نشان‌دادن استعدادم ندارم، می‌تواند امیدبخش و مشوق باشد.
گفتنی است،مهدی علیپور اصل۲۶ ساله بوده و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته  نمایش از دانشگاه نبی اکرم تبریز می‌باشد.
مطالب مرتبط

مدیرکل هنرهای نمایشی  در نشست با فعالان تئاتر تبریز تاکید کرد:

افزایش کمی و کیفی متون ایرانی با اتکاء به ظرفیت های تئاتر تبریز
مدیرکل هنرهای نمایشی در نشست با فعالان تئاتر تبریز تاکید کرد:

افزایش کمی و کیفی متون ایرانی با اتکاء به ظرفیت های تئاتر تبریز

پس از مراسم بازگشایی مجموعه فرهنگی هنری تربیت (تئاتر شهر تبریز) قادر آشنا، مدیر کل هنرهای نمایشی کشور، در آخرین ساعات شب چهارشنبه،در نشست صمیمانه فعالان تئاتر تبریز در هتل بین المللی تبریز حاضر شد.

|

نظرات کاربران