در حال بارگذاری ...
 • گردهمایی بزرگ فعالان تئاتری آذربایجان شرقی برگزار شد

  همه برای اردیبهشت تئاتر آمدند

  گردهمایی بزرگ تئاتری های آذربایجان شرقی عصر روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت در سالن استاد صیامی مجتمع سینمایی ۲۲ بهمن تبریز برگزار شد.

  به گزارش آذربایجان شرقی – مهرداد خردمند؛ گردهمایی بزرگ تئاتری های آذربایجان شرقی عصر روز چهارشنبه 4 اردیبهشت در سالن استاد صیامی مجتمع سینمایی 22 بهمن تبریز برگزار شد.

  اعضای هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی از اولین روز های سال جدید در صدد بودند تا گردهمایی بزرگی را برای تئاتری های این استان تدارک ببینند. این برنامه ریزی ها از طرف انجمن هنرهای نمایشی در نهایت به تنظیم پروپوزالی مدون و منظم انجامید و مقرر شد تا چهارمین روز اردیبهشت ماه سال میزبان هنرمندان تئاتر آذربایجان باشد. بزرگداشت روز جهانی تئاتر، بزرگداشت روز ملی هنرهای نمایشی، اردیبهشت تئاتر ایران و اعیاد شعبانیه از جمله بهانه هایی بودند که هر یک حتی به تنهایی توانایی دور هم نشاندن خانواده بزرگ تئاتر استان را داشتند.

  آغاز سال جدید همزمان بود با برگزاری جشنواره ایی سراسری برای آذربایجان شرقی و چاپ و نشر سه کتاب در روز های آغازین بهار نوید دهنده سال پرباری برای هنر استان بود.

   

   

  تقدیر از پیشکسوتانی که در سال 98 اثری را بر روی صحنه برده اند، تقدیر از فعالین و حاضرین در جشنواره های خارجی و داخلی، تجلیل از راه یافتگان به سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و تقدیر از فعالان تئاتر شهرستان ها در کنار تجلیل از مدیران برتر تئاتری از جمله برنامه هایی بود که انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی برای اعضای خود در نظر گرفته بود.

   

   

  در ابتدای این مراسم احمد رجب پور، رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی با ارائه گزارشی از عملکرد انجمن هنرهای نمایشی در شش ماه نخست فعالیت خود، ضمن اشاره به وضعیت نا مطلوب ساختمان تئاتر شهر، این بنا را حائظ جایگاهی معنوی برای هنرمندان استان دانست و گفت: متاسفانه وضعیت امروز ساختمان تئاتر شهر بسیار نا مطلوب است و انتقادات فراوان و به حقی هم از جانب هنرمندان و دلسوزان تئاتر استان متوجه این امر است که اکثر این انتقادات وارد و صحیح است. وی با بیان خاطره ایی از اولین سال های فعالیت خود، تماشای تئاتر در تئاتر شهر تبریز را هیجان انگیز تر از محتوای برخی نمایش ها دانست و گفت: سی سال قبل که برای تماشای تئاتر به تبریز می آمدیم، دیدن تئاتر در تئاتر شهر تبریز جذابیت خود را داشت و الان هم اینگونه است ولی تئاتر شهر تبریز نیازمند توجه بیشتری از جانب مسئولان امر است.

   

   

  در ادامه محمد محمد پور، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گزارشی از تعداد مخاطبان، میزان گردش مالی ناشی از فروش بلیط برای نمایش های استان و از میزان استقبال مخاطبان از تئاتر های تبریز گزارشی ارائه داد (این گرزارش قبلا به صورت تفصیلی با عنوان "تئاتر آذربایجان در سالی که گذشت" در ایران تئاتر منتشر شده است) و عنوان کرد: وضعیت استقبال مخاطبان از تئاتر در استان بسیار رو به رشد و امیدوار کننده است و ما متوجه این موضو هستیم که سخت افزار و سالن های موجود پاسخگوی رفع نیاز های تئاتر استان نیست. وی ادامه داد: طبق تفاهم نامه ایی که زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بین انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی و کمسیون فرهنگی هنری شورای کلانشهر تبریز منعقد شد مقرر شد تا سالن های تحت تملک شهرداری در اختیار این انجمن قرار گیرد. همچنین وضعیت عملیات ترمیم و تعمیر فضای بیرونی و داخلی ساختمان تئاتر شهر تبریز نیز رو به رشد است و قرار است با نظر سازمان برنامه و بودجه عملیات اجرایی آن از ماه جاری آغاز شود تا تئاتر شهر تبریز تا آغاز جشنواره های استانی و ملی جان بگیرد. وی همچنین ضمن اشاره به وضعیت محل جدید ساختمان تئاتر شهر تبریز پیشرفت این پروژه را 13 درصد ارزیابی نموده و تصریح کرد: با همت نمایندگان محترم مجلس و با تعریف ردیف بودجه در سال جدید برای این پروژه، امیدواریم ساخت آن تا اواخر سال 1400 به اتمام رسیده و در اختیار بخش خصوصی و هنرمندان استان قرار گیرد.

   

   

  عباس شاه محمدزاده، به نمایندگی از اداره کل هنرهای نمایشی کشور ضمن اشاره به فعالیت های این اداره در خصوص تئاتر استان ها، جریان تئاتر در آذربایجان را جریانی زنده دانست و گفت: من به عنوان فردی بومی و دانش آموخته این استان از روند پیشرفت نمایش و تئاتر در آذربایجان شرقی طی سال های اخیر آگاهی داشته و بر این باورم که تئاتر آذربایجان پیشگام تئاتر در ایران است و هنوز جای پیشرفت دارد. وی در ادامه به اهمیت درج اطلاعات اجرا ها و گروه ها در سایت ایران تئاتر اشاره کرد و گفت: گروها باید به این نکته توجه داشته باشند که تنها درج اخبار اجرای آن ها در سایت ایران تئاتر است که به عنوان رزومه و پیشینه برای گروه ها محسوب خواهد شد.

   

   

  تقدیر از پیشکسوتانی که در سال 98 اثری را بر روی صحنه برده بودند، تقدیر از فعالین و حاضرین در جشنواره های خارجی و داخلی، تجلیل از راه یافتگان به سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و تقدیر از فعالان تئاتر شهرستان ها در کنار تجلیل از مدیران برتر تئاتری از دیگر برنامه هایی بود که برگزار کنندگان جشن اردیبهشت تئاتر برای این مراسم تدارک دیده بودند.

   

   

  تارا میرک، بازیگر مطرح تئاتر آذربایجان، در ادامه این مراسم پیام روز جهانی تئاتر را که توسط کارلوس سلدران، کارگردان و نمایشنامه نویس مطرح کوبایی منتشر شده بود را در سالن قرائت کرد تا با تشویق حاضران روبرو شود.

   

  محمد نیک مرام، از تحصیل کردگان تئاتر و از اعضای فعال تئاتر شهرستان عجب شیر، به نمایندگی از تئاتری های شهرستان های آذربایجان شرقی، به بیان نقطه نظرات اکثریت فعالان این حرفه در شهرستان ها پرداخت.

   

  اجرای موسیقی آذربایجانی توسط انجمن موسیقی آذربایجان شرقی و اجرای رقص اصیل آذربایجانی توسط  گروه فرهنگی هنری ملی ایران به سرپرستی پدرام ناظر، از جمله بخش هایی بود که با استقبال حضار روبرو شد و در نهایت تشویق بی امان آنها را در بر داشت.

   

  در این مراسم فعالان تئاتر استان در حضور مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، به بیان انتقادات و دغدغه های خود پرداختند.
  مطالب مرتبط

  پیام رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی به مناسبت گردهمایی بزرگ فعالان تئاتری این استان

چهارم اردیبهشت و خلق صحنه ایی زیبا
  پیام رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی به مناسبت گردهمایی بزرگ فعالان تئاتری این استان

  چهارم اردیبهشت و خلق صحنه ایی زیبا

  عصر روز چهارشنبه، چهارم اردیبهشت تئاتر آذربایجان شرقی شاهد یکی از بزرگترین گردهمایی فعالان این عرصه بود. استقبال از این مراسمی به گونه ای بود که در لحظاتی از این مراسم، به دلیل کمبود صندلی . پر شدن سالن عده ای ایستاده این مراسم را دنبال کردند. این حضور گسترده هنرمندان باعث شد ...

  |

  دبیر جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس:

161 اثر از 20 استان کشور به دبیرخانه جشنواره تئاتر ارس رسید
  دبیر جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس:

  161 اثر از 20 استان کشور به دبیرخانه جشنواره تئاتر ارس رسید

  دبیر ششمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی ارس از وصول 161 اثر از 20 استان و 5 منطقه آزاد کشور به دبیرخانه جشنواره تئاتر خیابانی ارس خبر داد و گفت: اعتماد جامعه هنری تئاتر کشور به جشنواره ارس مسوولیت ما را سنگین تر می‌کند

  |

  با اعلام فراخوان تئاتر خیابانی انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی

16 اجرای خیابانی در حاشیه جشنواره تئاتر رضوی
  با اعلام فراخوان تئاتر خیابانی انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی

  16 اجرای خیابانی در حاشیه جشنواره تئاتر رضوی

  همزمان با اولین روز کاری دفتر تئاتر خیابانی استان آذربایجان شرقی، طی جلسه ای با مهدی لزیری، دبیر تخصصی  و احمد رجب پور دبیر اجرایی چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی، فراخوان اجرای عموم تئاترخیابانی با موضوع رضوی در بخش جنبی این جشنواره اعلام شد

  |

  با اعلام شورای سیاست گذاری

دبیران تخصصی و اجرایی چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی معرفی شدند
  با اعلام شورای سیاست گذاری

  دبیران تخصصی و اجرایی چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی معرفی شدند

  آذربایجان شرقی و تبریز میزبان چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی هستند. بر همین اساس مجمعی در قالب شورای سیاست گذاری این جشنواره طی جلسات متعدد و با بررسی تمامی جوانب و پتانسیل های موجود در استان، دبیران تخصصی و اجرایی چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی به میزبانی تبریز را انتخاب و ...

  |

  رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی:

جشنواره میرزا آقا تبریزی یعنی احیای دوباره نمایشنامه نویسی در تبریز
  رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی:

  جشنواره میرزا آقا تبریزی یعنی احیای دوباره نمایشنامه نویسی در تبریز

  رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی عنوان کرد: نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی فرصتی مطلوبی برای احیای هویت و ارتقای دیدگاه نمایشنامه نویسان در عرصه نمایش های ایرانی است. به گزارش آذربایجان شرقی و به نقل از دبیرخانه جشنواره میرزا آقا تبریزی، سید محمد حسین ...

  |

  رامین نصیری:

امکانات تئاتر تبریز قابل مقایسه با تاریخ تئاتر در تبریز نیست
  رامین نصیری:

  امکانات تئاتر تبریز قابل مقایسه با تاریخ تئاتر در تبریز نیست

  تئاتر آذربایجان به ویژه تبریز از دیرباز مورد توجه کشورهای منطقه و همسایگان ایران قرار داشته است. از همین رو روابط هنری بسیاری نیز بین هنرمندان این شهر  با گروه ها، ارگان ها و جشنواره های کشور های همسایه شمالی ایران ایجاد شده است. « رامین نصیری » یکی از فعالان و نویسندگان تئاتر ...

  |

  دبیر نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی خبر داد

ارسال ۱3۱ نمایشنامه فارسی و ترکی در سال اول جشنواره
  دبیر نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی خبر داد

  ارسال ۱3۱ نمایشنامه فارسی و ترکی در سال اول جشنواره

  دبیر نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی از ارسال ۱3۱ نمایشنامه فارسی و ترکی به دبیرخانه خبر داد.تا پایان مهلت ارسال آثار (۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری)، ۱3۱ نمایشنامه از ۱8 استان مختلف ایران و یکی از مناطق آزاد از جمله استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ...

  |

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی ضروری است
  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

  تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی ضروری است

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه 70 اثر به جشنواره سراسری میرزا آقا تبریزی رسیده است، تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی را یکی از اصلی ترین نیازهای حوزه تئاتر دانست و عنوان کرد: طبیعتا با برگزاری این جشنواره زمینه های لازم برای علاقمندان و نویسندگان ...

  |

  نظرات کاربران