در حال بارگذاری ...
 • تئاتر آذربایجان شرقی در سالی که گذشت

  درخشش در جشنواره ها در سال اقبال عمومی

  ئاتر آذربایجان شرقی در سالی که گذشت توانست یکی از بهترین سال های فعالتی خود را به ثبت رساند. انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی در راس فعالیت های تئاتری خود توانست مخاطبان بیشماری را به سالن های تئاتری بکشاند. به گزارش روابط عمومی این انجمن ۲۷۹ متن در سال ۱۳۹۷ ، توسط شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی بازخوانی شده است. در ادامه گزارش فعالیت های این انجمن، ۱۵۱ نمایش در شهرستان های استان آذربایجان شرقی به روی صحنه رفته است و این نمایش ها ۱۶۵۰ بار در سالن های مختلف اجرا شده اند.

  به گزارش اذربایجان شرقی،  تعداد گروه های نمایشی استان آذربایجان شرقی در سالی که گذشت به 38 گروه رسید. سال 97 به دلیل استقبال خاص مخاطبان از نمایش های روی صحنه دارایه رتبه قابل توجهی بین سال های گذشته تئاتر آذربایجان شرقی بوده است؛ به طوری که 324661 نفر در مجموع از نمایش های روی صحنه در این استان دیدن کرده اند که در نوع خود این آمار بسیار قابل توجه می باشد. این آمار در صورتی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ثبت شده است که فعالیت های سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر تبریز به علت عدم استحکام بنا تمامی 6 ماه دوم سال را تعطیل بوده است.

  تئاتر آذربایجان شرقی همچنین در سالی که گذشت علاوه بر حضور چشمگیر در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی، توانست جشنواره های بین المللی و داخلی در خور شانی را برگزار کند.

  برگزاری هر چه منظم جشنواره سی ام استانی آذربایجان شرقی که به نوعی ویترین تئاتری این استان نیز به شمار می رود منظم تر از همیشه برگزار شد و تاثیرات برگزاری این جشنواره در راهیابی گروه های مختلف به جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز بسیار مشهود بود.

  اولین دوره جشنواره بین المللی صلح نیز از جمله جشنواره هایی بود که به تولیت موسسه الف در تبریز برگزار شد که اثرات چشمگیری نیز بر بدنه تئاتر تبریز و استان داشت.

  دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران نیز مرداد و شهریور امسال در منطقه ارسباران تئانست یکی از بهترین رویداد های تئاتری کشور را برای آذربایجان شرقی رقم زند و با پشتوانه دوازده ساله خود به استقبال جشنواره سیزدهم برود.

  جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی تبریزیم نیز از جمله جشنواره هایی بود که توانست نگاه های هنرمندان تئاتر خیابانی را به تبریز جلب کند.

  جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس نیز توانست با برگزاری پنجمین دور از جشنواره، پیشوند سراسری را از ششمین دوره جشنواره همراه نام خود کند.

  جشنواره های شهرستانی بناب، مراغه و آذرشهر نیز از جشنواره هایی بودند که توانستند نگاه علاقه مندان و فعالین تئاتر را به سوی این منطقه جلب کنند. به طوری که به زعم مسئولین استانی و داوران این جشنواره ها، جشنواره تئاتر خلاق آذر شهر فراتر از حد یک جشنواره شهرستانی توانست به خوبی بدرخشد و در سال های آینده نتایج تاثیر گزاری در تئاتر این منطقه خواهد داشت.

  برگزاری جلسات نقد و بررسی آثار روی صحنه در شهر تبریز، به همت روابط عمومی انجمن هنرهای نمایشی اآذربایجان شرقی، طبق تفاهم نامه  این انجمن و انجمن دانش آموختگان تئاتر تبریز برای اکثریت نمایش ها برگزار شد و مشروح جلسات نقد و گزارش های تصویری این نشست ها در سایت ایران تئاتر درج گردید. برگزاری جلسات نقد آثار به زعم منتقدان و اساتید تئاتر آذربایجان یکی از حلقه های گم شده تئاتر این استان بود که پس از آسیب شناسی و طرح برنامه، بنیان گذاشته شد و هم اینک نیز این جلسات برای آثار روی صحنه برگزار می شود.

  علاوه بر کسب موفقیت در جذب تماشاگر برای تئاتر استان، موفقیت های تئاتر آذربایجان شرقی در عرصه جشنواره ها نیز مشهود بود.

  حضور گروه های مختلف آذربایجان شرقی در هفت بخش سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز در نوع خود جالب توجه بود. نمایش پرسه های موازی به کارگردانی علی کاظمی وند توانست با درخشش در جشنواره سی ام استانی، نظر بازبینان فجر را نیز جلب کند و به بخش ایران الف جشنواره سی و هفتم فجر راه یابد.

  نمایش اتابک پارکنین تراژدیسی نیز توفیق اجراهای عمومی خود را تکرار کرد و به بخش چهل سالگی جشنواره فجر امسال راه یافت. کارگردانی این نمایش را سیروس مصطفی بر عهده داشت و مرتضی هاشم زاده نویسنده این اثر بود.

  در بخش تئاتر خیابانی جشنواره فجر نیز آذربایجان شرقی دارای دو نماینده بود. نمایش های سو گلین به کارگردانی مهدی صالح یار و ماشین زمان به کارگردانی محمد یوسفی زاده نمایندگان آذربایجان شرقی در بخش تئاتر خیابانی سی و هفتمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر بودند.

  آیدین تبریزی، عکاس تبریزی نیز موفق شد تا به جمع 45 عکاس برتر و برگزیده جشنواره سی و هفتم فجر راه یابد.

  همچنین پوستر طراحی شده توسط شاهین علوی، طراح تبریزی نیز توانس به جمع پوستر های برگزیده جشنواره فجر راه یابد.

  اما یکی از نقاط قوت و قابل اتکای تئاتر آذربایجان در سالی که گذشت، راه یابی مهدی علیپور اصل نویسنده جوان تبریزی به جمع 7 نویسنده برتر جشنواره فجر در سال 97 بود. وی با نگارش نمایشنامه عاشقانه های لجنی توانست به خوبی نام خود را بین نویسندگان جوان کشور مطرح کند و امید ها را در دل دغدغه مندان تئاتر استان زنده کند.

   

  علاوه بر حضور موفق گروه های استان آذربایجان شرقی در جشنواره بین المللی تئاتر فجر، گروه های فعال این استان در جشنواره های متعدد خارجی نیز موفق به حضور و درخشش شدند.

  مهدی صالحیار تیر ماه امسال با نمایش باشلوق در جشنواره بین المللی هنر بدون محدودیت گرجستان و بلغارستان درخشید. همچنین نمایش سوگلین به کارگردانی مهدی صالحیار در فستیوال بین المللی تئاتر هایفست ارمنستان که مهر ماه 97 برگزار شد درخشید.

   

  گروه آینا یکی از گروه های فعالان آذربایجان شرقی و تبریز است که سال جاری توانست با نمایش چمچه خاتون در فستیوال های آنکارا ترکبه ، سارایوو بوسنی و همچنین ازمیر ترکیه حضور موفقی داشته باشد.

  انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی در سالی که گذشت شروع به برگزاری ورکشاپ های متعددی در شهرستان های مختلف استان نمود که طبق برنامه ریزی این انجمن، ورکشاپ های بازیگری،  کارگردانی و نمایشنامه نویسی در سال جدید به طور گشترده ایی برگزار خواهد شد
  مطالب مرتبط

  رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی:

جشنواره میرزا آقا تبریزی یعنی احیای دوباره نمایشنامه نویسی در تبریز
  رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی:

  جشنواره میرزا آقا تبریزی یعنی احیای دوباره نمایشنامه نویسی در تبریز

  رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی عنوان کرد: نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی فرصتی مطلوبی برای احیای هویت و ارتقای دیدگاه نمایشنامه نویسان در عرصه نمایش های ایرانی است. به گزارش آذربایجان شرقی و به نقل از دبیرخانه جشنواره میرزا آقا تبریزی، سید محمد حسین ...

  |

  رامین نصیری:

امکانات تئاتر تبریز قابل مقایسه با تاریخ تئاتر در تبریز نیست
  رامین نصیری:

  امکانات تئاتر تبریز قابل مقایسه با تاریخ تئاتر در تبریز نیست

  تئاتر آذربایجان به ویژه تبریز از دیرباز مورد توجه کشورهای منطقه و همسایگان ایران قرار داشته است. از همین رو روابط هنری بسیاری نیز بین هنرمندان این شهر  با گروه ها، ارگان ها و جشنواره های کشور های همسایه شمالی ایران ایجاد شده است. « رامین نصیری » یکی از فعالان و نویسندگان تئاتر ...

  |

  دبیر نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی خبر داد

ارسال ۱3۱ نمایشنامه فارسی و ترکی در سال اول جشنواره
  دبیر نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی خبر داد

  ارسال ۱3۱ نمایشنامه فارسی و ترکی در سال اول جشنواره

  دبیر نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی از ارسال ۱3۱ نمایشنامه فارسی و ترکی به دبیرخانه خبر داد.تا پایان مهلت ارسال آثار (۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری)، ۱3۱ نمایشنامه از ۱8 استان مختلف ایران و یکی از مناطق آزاد از جمله استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ...

  |

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی ضروری است
  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

  تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی ضروری است

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه 70 اثر به جشنواره سراسری میرزا آقا تبریزی رسیده است، تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی را یکی از اصلی ترین نیازهای حوزه تئاتر دانست و عنوان کرد: طبیعتا با برگزاری این جشنواره زمینه های لازم برای علاقمندان و نویسندگان ...

  |

  نوروز پر شور تئاتر آذربایجان شرقی

برگزاری نمایش هایی با محتوای آیینی سنتی در پارک های آذربایجان
  نوروز پر شور تئاتر آذربایجان شرقی

  برگزاری نمایش هایی با محتوای آیینی سنتی در پارک های آذربایجان

  انجمن هنر های نمایشی آذربایجان شرقی قصد دارد تا به سیاق سال های قبل فعالیت هایی را در زمینه تئاتر و در بخش های مختلف برای گرامی داشت روز جهانی تئاتر و همچنین نکو داشت آیین های سنتی و ملی در نوروز انجام دهد. برگزاری جشنواره نوروزی در کلیه شهرستان های آذربایجان شرقی در دستور کار ...

  |

  در نشست صمیمی سایت ایران تئاتر با عوامل نمایش «تراژدی پارک اتابک» عنوان شد

تلاش کردیم به زبان تئاتر با مخاطب ارتباط برقرار کنیم
  در نشست صمیمی سایت ایران تئاتر با عوامل نمایش «تراژدی پارک اتابک» عنوان شد

  تلاش کردیم به زبان تئاتر با مخاطب ارتباط برقرار کنیم

  یکی از نمایش های بخش چهل سالگی انقلاب اسلامی، نمایش «اتابک پارکنین تراژدیسی» تراژدی پارک اتابک بود که در سالروز قیام مردم تبریز در روز 29 بهمن و در سالن سنگلج تهران به روی صحنه رفت. عوامل این نمایش مهمان دفتر تحریریه سایت ایران تئاتر بودند و حاصل این حضور گفتگویی است که در ...

  |

  معاون فرهنگی هنری حوزه هنری آذربایجان شرقی پس از تماشای «اتابک پارکنین تراژدیسی» در جشنواره فجر مطرح کرد:

جای نمایشنامه هایی مطابق با فولکلور آذربایجان در تبریز خالی است
  معاون فرهنگی هنری حوزه هنری آذربایجان شرقی پس از تماشای «اتابک پارکنین تراژدیسی» در جشنواره فجر مطرح کرد:

  جای نمایشنامه هایی مطابق با فولکلور آذربایجان در تبریز خالی است

  نمایش «اتابک پارکنین تراژدیسی» از جمله نمایش هایی است که در زمان اجرای عمومی در تبریز به دلیل موضوع خاص خود توانست بسیاری از نگاه های مدیران و عموم مردم را جذب خود کند. این نمایش که به آخرین ساعات زندگی ستارخان، مبارز مشروطه خواه آذربایجانی می پردازد امسال توانست در بخش چهل ...

  |

  از عمارت پارک اتابک تا پلاتویی در پارک شهر تهران

آخرین ساعات زندگی ستارخان در سنگلج به روی صحنه رفت
  از عمارت پارک اتابک تا پلاتویی در پارک شهر تهران

  آخرین ساعات زندگی ستارخان در سنگلج به روی صحنه رفت

  نمایش «اتابک پارکنین تراژدیسی» در جشنواره بین المللی تئاتر فجر و در بخش چهل سالگی انقلاب به روی صحنه رفت. «اتابک پارکنین تراژدیسی» که برش کوتاهی است از آخرین ساعات زندگی ستارخان مجاهد مشروطه خواه آذربایجانی، با حضور مسئولین تئاتر ایران و استان آذربایجان شرقی در سالن سنگلج ...

  |

  با اعلام منتخبان بخش پوستر جشنواره

سید شاهین علوی نماینده آذربایجان شرقی در بخش پوستر فجر
  با اعلام منتخبان بخش پوستر جشنواره

  سید شاهین علوی نماینده آذربایجان شرقی در بخش پوستر فجر

  به گزارش روابط عمومی انجمن هنر های نمایشی آذربایجان شرقی و به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ی تئاتر فجر؛ شصت و یک اثر و پنج مجموعه از سی و چهار هنرمند طراح، به بخش مسابقه‌ی پوستر تئاتر فجر  راه یافته اند.

  |

  نظرات کاربران