در حال بارگذاری ...
 • با حضور رئیس اداره ارشاد مراغه و اعضای هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان

  نشست صمیمی فعالان تئاتر مراغه برگذار شد

  نشست اعضای هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی با فعالین نمایش در شهرستان مراغه برگزار شد این جلسه با حضور رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مراغه، جمعی از هنرمندان تئاتری این شهرستان و اعضای هیئت رئیسه انجمن هنر های نمایشی آذربایجان شرقی برگزار شد.

  به گزارش آذربایجان شرقی - مهرداد خردمند؛ در ابتدای این جلسه، احمد دادرس فیاضی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مراغه، ضمن عرض خوش آمد به حضار، برگزاری چنین جلسات و حضور اعضای هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان را باعث پیشرفت در تئاتر شهرستان ها دانست.

  فیاض افزود: فعالیت های اخیر انجمن هنر های نمایشی و مباحث مربوط به تغییرات صورت گرفته در هیئت رئیسه، جرقه ایی شد تا بستری فراهم گردد برای دیدار و گفتگوى اعضای هیئت رئیسه و هنرمندان شهرستان ها؛ امروز به همین دلیل گرد هم جمع شده ایم تا افق های روشنی برای تئاتر مراغه ترسیم کنیم و آسیب های موجود را کاسته و رو به جلو حرکت کنیم.

  وى تاکید کرد: هنر های نمایشی باید در کل استان و مراغه با امنیت کامل به کار خود بپردازد.

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد مراغه با اشاره به تاریخ هنر نمایش در مراغه تصریح کرد: ٥٠ سال است که مراغه صاحب تئاتر است و مرحوم منوچهر طهماسبی، فیروز سمیعی، هادی افتخار زاده، موسی زاده و فریدون ولایی ستاره های آسمان هنر مراغه هستند.

  فیاض تاکید کرد: معمولا هر دو ماه، یک اجرای عمومى در مراغه روى صحنه می رود که امیدواریم با بالا رفتن سطح آموزشی و استقبال مردم، شاهد اجراهای عمومى بیشتری در مراغه باشیم.

  فیاض ادامه داد: در کنار هنر فاخر باید به بحث آموزش هم پرداخت و نباید فراموش کرد که ایجاد فضای آموزشی قوى و برگزاری جشنواره های مستمر  ضرورت های تئاتر در مراغه است و باید به این دو نکته توجه ویژه ایی داشت.

  وى در پایان صحبت های خود، مراغه را در شرف یک نوع بلوغ هنرى دانست و گفت: ٤ گروه نمایشی ثبت شده در مراغه مشغول به کار هستند که پتانسیل ایجاد یک گروه هم در تئاتر مراغه وجود دارد. ذائقه مردم تغییر کرده است و هنرمندان شهر باید آثار خود را برای مخاطبی ارائه دهند که فهیم است و کار ضعیف را از کار قوى تشخیص می دهد. پس هنرمندان باید سطح علمى و آگاهی خود را افزایش دهند، تا مخاطبان خود را از دست ندهند.

   

  پس از صحبت های رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مراغه، هنرمندان و فعالان تئاتر در مراغه به بیان دغدغه های خود پرداختند. مشکلات مالی، کمبود امکانات سخت افزاری،  عدم هماهنگی رابط انجمن هنرهای نمایشی با گروه ها از اهم مشکلات حاضرین بود. همچنین از طرف فعالان تئاتری در مراغه، از آنچه که سیاست های دوگانه شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نامیده شد، انتقادات متعددی صورت گرفت.

   

  در ادامه این جلسه فریدون ولایی هنرمند پیشکسوت تئاتر مراغه، ضمن صحیح خواندن ورود ایراد به عملکرد شورای ارزشیابی و نظارت، این ایراد را معطوف به شهرستان خاص نخواند و افزود: این ایراد در سطح کشور به شوراهای ارزشیابی و نظارت وارد است و باید تجدید نظری اساسی در این مورد صورت گیرد. وى در ادامه ضمن اشاره به جشنواره تئاتر شهرستان مراغه گفت: یازدهمین جشنواره تئاتر مردم را پیش رو داریم که از اواخر بهمن ماه آغاز خواهد شد، لذا گروه ها و فعالین هنرى در تئاتر باید در هرچه بهتر برگذار شدن این جشنواره یکدیگر را یاری کنند.

   

  احمد رجب پور، رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی، ضمن ابراز خرسندی از برگذاری این نشست، تئاتر مراغه را در استان دارای جایگاه ویژه دانست و افزود: مراغه با داشتن هنرمندانی در سطح کشور و همچنین فعالیت هنرمندان در خود این شهرستان، حساب ویژه ایی در تئاتر آذربایجان برای خود باز کرده است.

  رجب پور  در پاسخ به برخی انتقادات در مورد رابط انجمن در مراغه گفت: برخی ایرادات و انتقادات به انجمن و هیئت رئیسه انجمن باز می گردد که امیدواریم در زمان معینی آن ها را رفع کنیم.

  رجب پور افزود: ما در هیئت رئیسه انجمن آمادگی برگذاری آموزش در همه زمینه های تئاتری را داریم و تفاهم نامه ایی هم در همین مورد با انجمن دانش آموختگان تئاتر تبریز منعقد کرده ایم. لذا آماده دریافت تقاضا برای برگذاری ورکشاپ ها و نشست های آموزشی هستیم.

   

  حمید بالغ، عضو هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی، تعامل و اخلاق را در کنار هنر، عواملی دانست که تئاتر شهرستان به خصوص  مراغه، با رعایت آن ها می تواند گام های پیشرفت و رشد را سریع تر بردارد.

  وى افزود: تاکید من بر روى گفتمان بین خانواده هنر در مراغه است. چرا که گفتمان باعث آسیب شناسی و رفع آسیب های موجود در تئاتر مراغه خواهد شد. بالغ گفت: چرخه معیوب در یک جایی باید متوقف شود و تمرکز روى اصل هنر و تئاتر متمرکز شود.

   

  در ادامه فرناز فتح راضی، نائب رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی با تاکید بر جایگاه بالای مراغه در تئاتر آذربایجان، مراغه را از شهرستان هایی دانست که قابلیت ارائه به عنوان الگو را دارد.

  وى افزود: تئاتر مراغه می تواند با ایجاد تعامل و همکارى با شهرستان های اطراف رونق را به روى صحنه های این شهرستان باز گرداند.

  فتح راضی نیز همچون دیگر سخنرانان اتحاد هنرى ها را تنها راه تمرکز بر روى هنر و تئاتر و همچنین اولین گام برای ارتقای سطح علمی و تجربی در این شهرستان دانست.

  وى در پایان ضمن اشاره به مواد موجود در آیین نامه شورای ارزشیابی و نظارت تصریح کرد: ایراداتی که شورا می تواند بر اجراها متوجه شود، نباید خارج از این بندها و خارج از این آیین نامه باشد
  مطالب مرتبط

  پس از جلسه هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی با فعالان تئاتر مراغه

عیادت از بهزاد سیاه هنرمند تئاتر مراغه
  پس از جلسه هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی با فعالان تئاتر مراغه

  عیادت از بهزاد سیاه هنرمند تئاتر مراغه

  ظهر روز چهارشنبه، دوازدهم دی ماه اعضای هیئت رئیسه انجمن هنر های نمایشی آذربایجان شرقی پس از نشست با فعالان تئاتر در مراغه، به همراه فیاض، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مراغه از بهزاد سیاه، هنرمند با سابقه تئاتر این شهر که به دلیل یک عارضه قلبی در بستر بیماری است ...

  |

  حضور درخشان دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز در جشنوارۀ بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران

راه یابی 4 گروه از دانشگاه نبی اکرم تبریز، به جمع 13 گروه نهایی جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران
  حضور درخشان دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز در جشنوارۀ بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران

  راه یابی 4 گروه از دانشگاه نبی اکرم تبریز، به جمع 13 گروه نهایی جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران

  اسامی آثار نمایشی راه ‌یافته به جدول نهایی بخش «تئاتر صحنه مناطق» بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران اعلام شد که از 13 گروه، 4 گروه از دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز در این جشنواره نمایش‌های خود را به روی صحنه خواهند برد.

  |

  در پلاتو تئاتر مستقل تبریز و در حضور اصحاب رسانه

«باغ آلبالو» به کارگردانی علی فتوحی به روی صحنه رفت
  در پلاتو تئاتر مستقل تبریز و در حضور اصحاب رسانه

  «باغ آلبالو» به کارگردانی علی فتوحی به روی صحنه رفت

  به گزارش آذربایجان شرقی – مهرداد خردمند؛ نمایش «باغ آلبالو» به کارگردانی علی فتوحی و تهیه کنندگی علی سلیمانی پس از ماه ها تمرین در تبریز و در پلاتو تئاتر مستقل تبریز با حضور عکاسان و خبرنگاران آغاز به کار کرد.

  |

  مهدی علیپور اصل، نمایشنامه نویس جوان تبریزی:

خودم را مدیون «عاشقانه های لجنی» می دانم
  مهدی علیپور اصل، نمایشنامه نویس جوان تبریزی:

  خودم را مدیون «عاشقانه های لجنی» می دانم

  گفتگوی سایت ایران تئاتر با مهدی علیپور اصل، نویسنده جوانی که توانست با نگارش نمایشنامه «عاشقانه های لجنی» جزو هفت منتخب بخش نمایشنامه نویسی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر شود.

  |

  به کارگردانی رضا باقرپور

«شازده کوچولو» در تئاتر شهر تبریز به روی صحنه رفت
  به کارگردانی رضا باقرپور

  «شازده کوچولو» در تئاتر شهر تبریز به روی صحنه رفت

  نمایش فیزیکال و موزیکال «شازده کوچولو» در تئاتر شهر تبریز به روی صحنه رفت. داستان مشهور شازده کوچولو نوشتۀ آنتوان سنت اگزوپری، به کارگردانی رضا باقرپور به صورت نمایش فیزیکال و موزیکال در تئاتر شهر تبریز به روی صحنه رفت.

  |

  علی فتوحی در نشست خبری نمایش مطرح کرد:

سعی کرده ایم «باغ آلبالو» را برای ذائقه تبریزی طراحی کنیم
  علی فتوحی در نشست خبری نمایش مطرح کرد:

  سعی کرده ایم «باغ آلبالو» را برای ذائقه تبریزی طراحی کنیم

  نشست خبری نمایش « باغ آلبالو » به کارگردانی علی فتوحی همزمان با رونمایی از پوستر این نمایش در کافه الف برگزار شد. روز شنبه 6 بهمن ماه، با حضور عوامل این نمایش و اصحاب رسانه نشست خبری نمایش « باغ آلبالو » برگزار شد.

  |

  آذر ماه امسال و در تالار صوفی مراغه

«باید راهی باشه» اولین تجربه کارگردانی صنم ابراهیمی به صحنه رفت
  آذر ماه امسال و در تالار صوفی مراغه

  «باید راهی باشه» اولین تجربه کارگردانی صنم ابراهیمی به صحنه رفت

  نمایش « باید راهی باشه » نخستین تجربه کارگردانی صنم ابراهیمی آذر ماه امسال در تالار صوفی مراغه به روی صحنه رفت. این نمایش به نویسندگی امید مردانی بروجنی و کارگردانی صنم ابراهیمی از 5 الی 11 آذر، میزبان مخاطبان مراغه ای بود.

  |

  نظرات کاربران