در حال بارگذاری ...
 • توسط مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی صورت گرفت

  تقدیر از منتخبین راه یافته به جشنواره تئاتر فجر

  مراسم تقدیر از منتخبین تئاتر آذربایجان شرقی در بخش های مختلف سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان، هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی و گروه های منتخب برگزار شد

  به گزارش روابط عمومی انجمن هنر های نمایشی  آذربایجان شرقی، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، مراسم تقدیر از منتخبین تئاتر آذربایجان شرقی در بخش های مختلف سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان، هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی و گروه های منتخب برگزار شد

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌‌شرقی در نشست تقدیر از گروههای تئاتر راه یافته به مرحله‌ ی نهایی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: نگرش و به تبع آن رفتار نهادهای تصمیم‌ساز در حوزه‌ی فرهنگ و هنر باید تغییر یابد.

  محمد محمدپور اظهار داشت: متاسفانه نگر‌ش‌ها به حوزه‌ی فرهنگ و هنر مبتنی بر کارکردهای موثر این حوزه نیست  و اگراین  نگرش‌ها تغییر یافته و مناسب شود‌، به تبع آن رفتار نهادهای تصمیم‌ساز در این حوزه نیز تغییر خواهد یافت.

  وی تصریح کرد: در دنیا نگرش متفاوتی به حوزه‌ی فرهنگ و هنر وجود دارد، به نحوی که فرهنگ و هنر را حوزه‌ای مطمئن برای اقتصاد می‌دانند که ثروت‌خیز است و آورده‌ی اقتصادی دارد، اما متاسفانه این نگرش در کشور ما کم‌رنگ است و می‌بایست تغییر یابد.

  این مقام مسئول تاکید کرد: فعالان فرهنگی و هنری باید تولید کننده باشند و آحاد مردم از تولیدات آنان منتفع گردند و به عبارتی هم باید تولید خوب انجام گیرد و هم در موازات آن تغییر نگرش اتفاق بیفتد تا شاهد تعالی و بالندگی این حوزه باشیم.

  وی در ادامه با اشاره به اینکه در استان آذربایجان‌شرقی تنها دو سانتی‌متر فضای فیزیکی فرهنگی به ازای هر نفر وجود دارد، گفت: متاسفانه فضای فیزیکی فرهنگی در استان بسیار کم است و با توجه به استانداردهای جهانی با توسعه‌ی فرهنگی  فاصله‌ی زیادی داریم اما تلاش می‌کنیم که زمینه را برای افزایش آن فراهم ‌نماییم.

  محمدپور،‌ با اشاره به روند احداث پروژه‌ی تالار شهر ،‌از اختصاص سالن ویژه و منطبق بر استاندارد‌های جهانی برای تئاتر و موسیقی در این مجموعه خبر داد.

  وی با تاکید بر اینکه ورود بخش خصوصی به مثابه تحولی در مدیریت برنامه های فرهنگی و هنری است ، گفت:  این تحول در حوزه‌ی هنر سینما اتفاق افتاده است و هنرمندان تئاتر نیز می‌توانند با تولید آثار فاخر و تاثیرگذار موجب ایجاد انگیزه و زمینه‌ساز حضور بخش خصوصی در این حوزه باشند.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در ادامه تاکید کرد: هنر نمایش شیوه ای ارتباطی و پدیده ای فراگیر و جهانشمول است که همواره چون ابزاری موثر جهت برقراری تعاملات فرهنگی و اجتماعی محسوب شده و  بهترین قالب برای طرح مضامین مختلف اجتماعی و انسانی است.

  وی افزود: تئاتر می‌تواند در سبک و کیفیت زندگی مردم تاثیر بگذارد  و این تاثیر زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که هنرمند تئاتر به نقش و کارکرد خود باور داشته باشد.

  محمدپور تصریح کرد:  با توجه به اهمیت و نقش این هنر در بهبود و ارتقای ویژگی های شخصیتی و زندگی  انسان، باید  بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد .

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان راهیابی هنرمندان تئاتر استان به مرحله‌ی نهایی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را مایه‌ی مباهات تئاتر استان عنوان کرد و گفت: نمایش‌هایی که از لحاظ محتوا  و کیفیت مناسب بوده و با محوریت فرهنگ و هویت ایرانی و اسلامی تولید شده باشند مورد حمایت قرار خواهند گرفت .

  وی همچنین از اهتمام اداره‌ی کل برای ایجاد زمینه جهت حضور گروههای نمایش استانی در عرصه‌ی بین‌المللی خبر داد.

  محمدپور همچنین، خواستار همراهی و همکاری بیش از پیش هنرمندان با این اداره کل شد و گفت: اگر مسئولین و متولیان فرهنگی با هنرمندان همسویی بیشتری داشته باشند و در کنار هم و در یک مسیر حرکت کنند شاهد تعالی فرهنگ و هنر خواهیم بود.

  در این نشست از علی کاظمی‌وند کارگردان نمایش «پرسه‌های موازی»، مهدی صالحیار کارگردان نمایش «سوگلین» و  محمد یوسفی‌زاده کارگردان نمایش «ماشین زمان»  که به مرحله‌ی  نهایی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه یافته‌اند تقدیر شد.

   

   

   
  مطالب مرتبط

  با معرفی آثار بخش خیابانی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

سو گلین و ماشین زمان نمایندگان آذربایجان شرقی
  با معرفی آثار بخش خیابانی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

  "سو گلین" و " ماشین زمان" نمایندگان آذربایجان شرقی

   به گزارش آذربایجان شرقی، با اعلام نتایج بخش خیابانی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تهران، دو نمایش از اذربایجان شرقی در این جشنواره پذیرش شدند. با اعلام نتایج بخش ...

  |

  با اعلام دبیرخانه جشنواره فجر

«پرسه های موازی» به بخش اصلی جشنواره فجر راه یافت
  با اعلام دبیرخانه جشنواره فجر

  «پرسه های موازی» به بخش اصلی جشنواره فجر راه یافت

  به گزارش آذربایجان شرقی؛ به نقل از روابط عمومى سى و هفتمین جشنواره ی بین المللى تئاتر فجر، گروه انتخاب این بخش متشکل از سهراب سلیمى، افشین خورشید باخترى و محسن علیخانى، پس از تماشای اکثر آثار به صورت زنده و بازبینی برخی از آثاربه صورت فایل تصویری ، شصت و سه نمایش برگزیده از سی ...

  |

  یادداشتی برای «پرسه های موازی»

پرسه در حوالی مرگ
  یادداشتی برای «پرسه های موازی»

  پرسه در حوالی مرگ

  آمار خودکشی در ایران فقط در سال ۹۶ چهار هزار و نه‌صد و نود و دو نفر اعلام شده است. یعنی تقریبا ۱۴ نفر در روز اقدام به خودکشی می‌کنند. این آمار بیشتر به جوانان ۲۵ تا ۳۴ سال مربوط می‌شود. با این حال در همین سال، ۲۱۲ نفر نوجوان زیر ۱۷ سال نیز اقدام به خودکشی کرده‌اند. درصد ...

  |

  کارگردان جوان تبریزی مطرح کرد:

گردهمایی کارگردانان سراسر ایران یعنی دانش افزایی
  کارگردان جوان تبریزی مطرح کرد:

  گردهمایی کارگردانان سراسر ایران یعنی دانش افزایی

  کاظمی وند در مورد نمایش اخیر خود "پرسه های موازی" ضمن اشاره به اینکه 5 ماه قبل از جشنواره استانی تصمیم گرفتم این کار را روی صحنه ببرم گفت: متن "پرسه های موازی" به قلم پیام لاریان نوشته شده است. در چند دور از تمرینات تصمیم گرفته شد تا برخی تغییرات در سبک اجرایی اعمال کنیم و در نهایت ...

  |

  در قالب بخش نمایشنامه خوانی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

مهدی علیپور «عاشقانه های لجنی» اش را می خواند
  در قالب بخش نمایشنامه خوانی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

  مهدی علیپور «عاشقانه های لجنی» اش را می خواند

  به گزارش آذربایجان شرقی و به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، با اعلام  هفت اثر به عنوان نمایشنامه‌های منتخب بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره‌ی امسال، خوانش این آثار از روز شنبه ۲۲ دی  در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر آغاز شد و جمعه ۲۸ دی نمایش ...

  |

  راهیابی یک اثر دیگر از آذربایجان شرقی به جشنواره بین المللی تئاتر فجر

« اتابک پارکنین تراژدیسی » به بخش چهل سالگی انقلاب جشنواره تئاتر فجر راه یافت
  راهیابی یک اثر دیگر از آذربایجان شرقی به جشنواره بین المللی تئاتر فجر

  « اتابک پارکنین تراژدیسی » به بخش چهل سالگی انقلاب جشنواره تئاتر فجر راه یافت

  سرپرست حوزه هنری آذربایجان شرقی گفت: نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» تراژدی پارک اتابک نوشته سید مرتضی هاشمپور و به کارگردانی سیروس مصطفی، کاری از گروه تئاتر آینا، اثر مورد حمایت حوزه هنری آذربایجان‌شرقی پس از اجراهای موفق و متعدد، توانست به سی و هفتمین جشنواره‌ ...

  |

  پس از موفقیت «عاشقانه های لجنی» و راه یابی به بخش نمایشنامه نویسی جشنواره فجر

مهدی علیپور در جمع برگزیدگان مقاله جشنواره تئاتر اکبر رادی
  پس از موفقیت «عاشقانه های لجنی» و راه یابی به بخش نمایشنامه نویسی جشنواره فجر

  مهدی علیپور در جمع برگزیدگان مقاله جشنواره تئاتر اکبر رادی

  اسامی مقالات برگزیده برای حضور در مرحله نهایی بخش مسابقه «مقالات و سمینار رادی شناسی» نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی اعلام شد طبق این اعلام، مقاله مهدی علیپور اصل، از تبریز در جمع مقالات برگزیده حضور دارد.

  |

  نظرات کاربران