در حال بارگذاری ...
 • کارگردان نمایش:

  «حیدربابایا سلام» سال ها رکورد دار تماشاگر تئاتر بود

  نشست خبری  نمایش « حیدر بابایا سلام » عصر روز سه شنبه  ۲۷ آذر ماه با حضور دکتر عبدالحسین لاله به عنوان نویسنده و کارگردان، محسن خدابنده تهیه کننده اثر ،علی نوروش اوغلی بازیگر نقش شهریار و بابک هلال،صادق جدیری از گروه آهنگ سازی و موسیقی این نمایش به همراه جمعی از اصحاب رسانه  در کافه مجتمع فرهنگی ۲۹ بهمن تبریز برگزار شد.

  به گزارش آذربایجان شرقی، مهرداد خردمند؛ نشست خبری  نمایش « حیدر بابایا سلام » عصر روز سه شنبه  27 آذر ماه با حضور دکتر عبدالحسین لاله به عنوان نویسنده و کارگردان، محسن خدابنده تهیه کننده اثر ،علی نوروش اوغلی بازیگر نقش شهریار و بابک هلال،صادق جدیری از گروه آهنگ سازی و موسیقی این نمایش به همراه جمعی از اصحاب رسانه  در کافه مجتمع فرهنگی ۲۹ بهمن تبریز برگزار شد.

  در ابتدای این نشست، دکتر عبدالحسین لاله گفت: این نمایش در سال ۷۱ در یک سالن ۲۰۰ نفری بر روی صحنه رفت و زمانی بود که  رکورد دار تعداد تماشاگر  در زمان خود در سطح کشور بود، که اگر تلاش‌های  دکتر عبدالعلی زاده بعنوان استاندار وقت آذربایجانشرقی نبود به طور حتم این نمایش در سال‌های دهه ۷۰ نیز بر روی صحنه نمی رفت.

   

  عبدالحسین لاله ادامه داد: در این اثر فولکولوریک صحنه ای، موسیقی و تئاتر با هم آمیخته شده و به اصطلاح شاهد یک اپرت خواهیم بود که  نهایت زیبایی را به وجود آورده است تا تماشاگران بتوانند در فضای آن دوران قرار گیرند.

  کارگردان این نمایش در ادامه افزود: در این نمایش  ۵۰ نفر بازیگر مرد و زن به ایفای نقش می پردازند، ۲۰ نفر در عرصه موسیقی و تعدادی نیز در پشت صحنه این نمایش   به عنوان دست اندرکاران پشت صحنه به فعالیت خواهند پرداخت.

   

  عبدالحسین لاله  همچنین گفت: در مجموعه "حیدربابایا سلام"، استاد شهریار در قالب حس، کوه معروف حیدربابا، عشق و مادر توصیف شده و سعی بر آن است در اقتباس از منظومه "حیدربابایا سلام "هیچگونه خیانتی انجام نشود مضاف بر آنکه در موسیقی نمایش نیز از آواهای  آذربایجان الهام گرفته شده است.

   

  کارگردان نمایش موزیکال "حیدربابایا سلام" از اجرای صحنه ای این اثر در مدت زمان اولیه ۱۰ روزه خبر داد و تاکید کرد: پس از تبریز نیز در شهرهای اردبیل، تهران، استانبول، آنکارا و باکو بر روی صحنه خواهد رفت.

   

  لاله، شیوه گفتاری بازیگران این نمایش را به سبک مصطلح زبان ترکی آذربایجانی منظومه استاد شهریار دانست و گفت: زیرا زبان ترکی لهجه های مختلفی دارد اما ریشه همه آنها یکی است و در نمایش حیدربابایا سلام نیز سعی شده که شیوه گفتاری خود استاد شهریار رعایت شود تا برای همگان در تمام مناطق داخل و خارج کشور قابل فهم باشد لذا می توان گفت این نمایش، صادرات فرهنگ و هنر آذربایجان به خارج می باشد.

   

  علی نوروش اوغلی بازیگر نفش استاد شهریار در این نمایش نیز گفت: از اینکه این نمایش پس از چندین سال به روی صحنه می رود و بعد از چندین سال به شهری برگشته ام که تئاتر را در آن آموخته ام خرسندم،موضوع نمایش همان موضوع شعر استاد شهریار است که دراین نمایش، سه مرحله کودکی و میانسالی و پیری استاد شهریار را بعد از 27 سال دوباره به تصویر کشیده است ،در این نمایش با شخصیت رئالیستی استاد شهریار روبه رو نیستیم بلکه مسئله مهم  نگرش استاد  به مسئله وطن و عشق است.

   

  تهیه کننده این نمایش نیز با اشاره به نقش رسانه در شناساندن آثار به مخاطبان ، از برخورد بی تفاوت گونه صداوسیما به عنوان رسانه ملی کشور انتقاد نموده و افزود:  رسانه ملی هیچگونه حمایتی از این نوع نمایش های فولکوریک به انجام نمی رساند لذا مسئولان متولی استان باید بدانند که اگر قصد دارند این نوع آثار به صورت ملی در کشور مطرح شوند باید اقدامی جدی انجام دهند زیرا اگر رسانه‌ها همکاری نکنند هیچگونه پیشرفتی در خصوص اعتلای فرهنگ و هنر آذربایجان حاصل نخواهد شد!
  مطالب مرتبط

  در حاشیه نمایش «در حضور باد» صورت گرفت

تقدیر مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از نویسنده تبریزی
  در حاشیه نمایش «در حضور باد» صورت گرفت

  تقدیر مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از نویسنده تبریزی

  محمد پور، مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد استان با حضور در این نمایش از مهدی علیپور اصل، تقدیر کرد. علی پور اصل بازیگر نمایش در حضور باد که با نگارش نمایشنامه « عاشقانه های لجنی » موفق شده است به مرحله پایانی بهترین نمایشنامه های سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه پیدا ...

  |

  اعلام اسامی عکاسان راه یافته به بخش نهایی

آیدین تبریزی نماینده آذربایجان شرقی در بخش عکس جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر
  اعلام اسامی عکاسان راه یافته به بخش نهایی

  آیدین تبریزی نماینده آذربایجان شرقی در بخش عکس جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر

  به گزارش روابط عمومى این جشنواره، داوران این بخش متشکل از رضا معطریان، هادى نوید و عباس کوثرى از میان 834 اثر رسیده 64 عکس را لایق حضور در بخش پایانى دانستند. آیدین تبریزی، عکاس تبریزی تنها نماینده آذربایجان شرقی در این بخش است.

  |

  پس از موفقیت «عاشقانه های لجنی» و راه یابی به بخش نمایشنامه نویسی جشنواره فجر

مهدی علیپور در جمع برگزیدگان مقاله جشنواره تئاتر اکبر رادی
  پس از موفقیت «عاشقانه های لجنی» و راه یابی به بخش نمایشنامه نویسی جشنواره فجر

  مهدی علیپور در جمع برگزیدگان مقاله جشنواره تئاتر اکبر رادی

  اسامی مقالات برگزیده برای حضور در مرحله نهایی بخش مسابقه «مقالات و سمینار رادی شناسی» نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی اعلام شد طبق این اعلام، مقاله مهدی علیپور اصل، از تبریز در جمع مقالات برگزیده حضور دارد.

  |

  توسط مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی صورت گرفت

تقدیر از منتخبین راه یافته به جشنواره تئاتر فجر
  توسط مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی صورت گرفت

  تقدیر از منتخبین راه یافته به جشنواره تئاتر فجر

  مراسم تقدیر از منتخبین تئاتر آذربایجان شرقی در بخش های مختلف سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان، هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی و گروه های منتخب برگزار شد

  |

  یادداشتی برای «پرسه های موازی»

پرسه در حوالی مرگ
  یادداشتی برای «پرسه های موازی»

  پرسه در حوالی مرگ

  آمار خودکشی در ایران فقط در سال ۹۶ چهار هزار و نه‌صد و نود و دو نفر اعلام شده است. یعنی تقریبا ۱۴ نفر در روز اقدام به خودکشی می‌کنند. این آمار بیشتر به جوانان ۲۵ تا ۳۴ سال مربوط می‌شود. با این حال در همین سال، ۲۱۲ نفر نوجوان زیر ۱۷ سال نیز اقدام به خودکشی کرده‌اند. درصد ...

  |

  با اعلام دبیرخانه جشنواره فجر

«پرسه های موازی» به بخش اصلی جشنواره فجر راه یافت
  با اعلام دبیرخانه جشنواره فجر

  «پرسه های موازی» به بخش اصلی جشنواره فجر راه یافت

  به گزارش آذربایجان شرقی؛ به نقل از روابط عمومى سى و هفتمین جشنواره ی بین المللى تئاتر فجر، گروه انتخاب این بخش متشکل از سهراب سلیمى، افشین خورشید باخترى و محسن علیخانى، پس از تماشای اکثر آثار به صورت زنده و بازبینی برخی از آثاربه صورت فایل تصویری ، شصت و سه نمایش برگزیده از سی ...

  |

  نظرات کاربران