در حال بارگذاری ...
 • با هدف تولید محتوای بومی در حوزه ادبیات نمایشی در آذربایجان شرقی

  نخستین جشنواره ملی نمایش ‌نامه‌نویسی «میرزا آقا تبریزی» برگزار می‌شود

  نخستین جشنواره ملی نمایش ‌نامه‌نویسی «میرزا آقا تبریزی» ،  با هدف تولید محتوای بومی در حوزه ادبیات نمایشی،  تاکید بر جایگاه بی‌بدیل تبریز در این هنر و ایجاد بستر و انگیزه برای تولید آثار در شان تبریز، برگزار می‌شود.

  به گزارش تئاتر آذربایجان شرقی به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، نخستین جشنواره ملی نمایش ‌نامه‌نویسی «میرزا آقا تبریزی» -جایزه ایوب آقاخانی-  با هدف تولید محتوای بومی در حوزه ادبیات نمایشی،  تاکید بر جایگاه بی‌بدیل تبریز در این هنر و ایجاد بستر و انگیزه برای تولید آثار در شان تبریز، برگزار می‌شود.

  نشست شورای سیاست‌گذاری این جشنواره، به همین منظور،  در خانه هنرمندان سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز برگزار و طی آن سیروس مصطفی به عنوان دبیر جشنواره انتخاب شد.

  مدیرعامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز، در ابتدای این نشست، ضمن خیرمقدم به حاضران، اظهار داشت: خرسندیم که هنر نمایش در تبریز، در دوره بانشاطی از حیات فرهنگی خود به سر می‌بَرد و همین، زمینه ارزشمندی برای برگزاری نخستین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی «میرزا آقا تبریزی» -جایزه استاد ایوب آقاخانی-  است.

  وی اضافه کرد: سازمان فرهنگی و هنری با تمام ظرفیت‌های اجرایی و مشارکتی، در کنار این جشنواره خواهد بود.

  نظری اظهار امیدواری کرد، جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی، در غنای آثار نمایشی و معرفی چهره‌ها و استعدادهای نمایش‌نامه‌نویسی، نقش‌آفرین باشد

   علی فتوحی، رییس هیئت‌مدیره انجمن دانش‌آموختگان تئاتر تبریز، با اشاره به این‌که انجمن، جبران خلاهای پژوهشی حوزه تئاتررا مورد توجه قرار داده است، افزود: نخستین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی «میرزا آقا تبریزی» -جایزه استاد ایوب آقاخانی-  با همکاری نهادهای مختلف کلید زده شده و قطعاً همراهی فعالان عرصه نمایش، به اجرای مطلوب این جشنواره منجر خواهدشد.

  فتوحی با اشاره به جایگاه هنری میرزا آقا تبریزی، به عنوان بنیان‌گذار نمایش‌نامه‌نویسی در ایران و اولین نمایش‌نامه‌نویس به زبان فارسی، متذکر شد: عنوان ثابت این رویداد فرهنگی «جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی میرزا آقا تبریزی» است و جایزه هر دوره از این جشنواره به نام یکی از مفاخر ادبیات نمایشی تبریز و ایران خواهد بود.

  وی با بیان اینکه این دوره از جشنواره، مفتخر به نام «جایزه استاد ایوب آقاخانی» است، گفت: ایشان یکی از مفاخر ادبیات نمایشی تبریز هستند و امیدواریم با این نامگذاری، یک حرکت ماندگار را برای تکریم پیشکسوتان عرصه هنر، بنا نهیم.

  در ادامه، استاد مهدی لزیری، پیشکسوت تئاتر استان و عضو شورای ارزشیابی و نظارت بر تئاتر آذربایجان شرقی، با مثبت‌‌خواندن پایه‌گذاری این جشنواره، یادآور شد: خرسندم که استعدادهای شاخص و جوانی که در گذشته‌ای نه‌چندان دور، پا در عرصه این جشنواره گذاشتند، امروز به عنوان افراد تاثیرگذار و شاخص، شاکله اصلی انجمن دانش‌آموختگان را تشکیل داده و چنین رویداد ارزنده‌ای را رقم می‌زنند.

  وی اضافه کرد: بزرگترین فستیوال‌های هنری جهان، از دل همین اتفاقات فرهنگی آغاز شده است و امیدواریم این جشنواره، به نقطه‌ای از شکوفایی برسد که به یکی از رویدادهای شاخص شهرمان تبدیل شود.

  دکتر عبدالحسین لاله، عضو هیئت علمی فرهنگستان هنر نیز در این نشست، ظرفیت‌های کاربردی جشنواره نمایش‌نامه‌نویسی را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: روند اجرایی جشنواره باید به گونه‌ای باشد که آثار برگزیده، قابلیت اجرایی و عملی داشته باشند.

  وی تاکید کرد: اگرچه عنوان جشنواره مربوط به «تبریز» است، اما این عنوان نباید یک ویژگی محدودکننده باشد، بلکه باید جایگاه تاریخی، فرهنگی و اجتماعی شهر را انعکاس دهد.

  لاله متذکر شد: تبریز خاستگاه نمایش‌نامه‌‌نویسی است و همین امر، ضرورت توجه بیشتر به کار تحقیقاتی و پژوهشی را برجسته می‌کند.

  خدایی، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان و از پیشکسوتان حوزه نمایش نیز در این نشست، یادآور شد: سازمان فرهنگی و هنری، جشنواره‌های موفقی چون کتاب سال را در کارنامه عملی خود دارد و تجربه این سازمان می‌تواند انجمن دانش‌آموختگان را در برگزاری مطلوب جشنواره یاری کند.

  وی به ضرورت‌های اجرایی جشنواره اشاره و خاطرنشان کرد: شفافیت در بخش‌های مختلف هر جشنواره، از مرحله فراخوان تا داوری و گزینش آثار، شرط اصلی برای استمرار و اقبال عمومی است.

  در ادامه، یونس حسین‌خواه، رئیس اداره امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تاکید کرد: با توجه به خلا موجود در این حوزه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در نظر دارد از این جشنواره حمایت مطلوب انجام دهد.

   جواد کریم‌نژاد، معاون فرهنگی هنری حوزه هنری استان نیز از حمایت حوزه هنری از جشنواره خبر داد و بر ضرورت فعالیت در عرصه ادبیات مکتوب هنرهای نمایشی تاکید کرد.

  وی ابراز امیدواری کرد برگزاری هدفمند چنین جشنواره‌هایی بتواند در غنای آثار نمایشی استان تاثیر بسزایی داشته باشد.

  مهرداد خوشکار مقدم، از فعالان مطبوعاتی استان نیز با تاکید بر اینکه ابعاد رسانه‌ای جشنواره نباید مورد غفلت واقع شود، اظهار داشت: خروجی هر رویداد فرهنگی، در گرو زمینه‌های رسانه‌ای است و ساز و کارها زمانی به نتیجه می‌رسد که خبرنگاران، در بخش‌های مختلف جشنواره، حضور فعال داشته‌باشند.

  وی یادآور شد: تئاتر تبریز در حال تجربه دوره کم‌نظیری است و برگزاری رویدادهایی که از امتیاز همدلی و همراهی برخوردار باشند، به تداوم این وضعیت مطلوب کمک خواهد کرد.

  گفتنی است نشست شورای سیاست‌گذاری نخستین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی «میرزا آقا تبریزی» -جایزه استاد ایوب آقاخانی-  با بررسی زمینه‌های اجرایی جشنواره در بخش‌های مختلف اهداف، محورهای برگزاری و شرایط شرکت، برگزار و مقرر شد پوستر جشنواره به زودی رونمایی و فراخوان آن منتشر شود.

  همچنین در این نشست، شورای سیاست‌گذاری، با پیشنهاد انجمن دانش‌آموختگان در مورد انتخاب سیروس مصطفی به عنوان دبیر جشنواره موافقت کرد

  در این نشست نمایندگانی نیز از دانشگاه نبی اکرم(ص)،موسسه بین المللی الف، بسیج هنرمندان تبریز حضور داشتند. همچنین رئیس انجمن هنر های نمایشی استان به دلیل حضور در گردهمایی جشنواره تئاتر فجر جزو غائبین این جلسه بود.
  مطالب مرتبط

  با همکاری انجمن هنر های نمایشی آذربایجان شرقی و انجمن دانش آموحتگان تئاتر تبریز

نشست نقد و بررسی نمایش «بیماری خانواده میم» برگزار شد
  با همکاری انجمن هنر های نمایشی آذربایجان شرقی و انجمن دانش آموحتگان تئاتر تبریز

  نشست نقد و بررسی نمایش «بیماری خانواده میم» برگزار شد

  به گزارش روابط عمومی انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان شرقی، جلسه نقد و بررسی  نمایش « بیماری خانواده میم » عصر روز دوشنبه  با حضور منتقدین و اعضای انجمن دانش آموختگان تئاتر تبریز،دانشجویان دانشگاه نبی اکرم و جمعی از علاقمندان در محل پلاتوی تئاتر مستقل مجتمع فرهنگی ۲۹ ...

  |

  به مناسبت نخستین جشنواره ملی نمایشنامه­ نویسی میرزا آقا تبریزی

بازشناسی میرزا آقا تبریزی نخستین نمایشنامه­ نویس به زبان فارسی
  به مناسبت نخستین جشنواره ملی نمایشنامه­ نویسی میرزا آقا تبریزی

  بازشناسی میرزا آقا تبریزی نخستین نمایشنامه­ نویس به زبان فارسی

      در این نوشتار، به مناسبت نخستین جشنواره ملی نمایشنامه­ نویسی میرزا آقا تبریزی جایزه ایوب آقاخانی، که در 14 تیر ماه 1398 – روز قلم – در تبریز برگزار می­ شود؛ نگاهی داریم به نکاتی کوتاه اما مهم درباره میرزا آقا تبریزی، نخستین نمایشنامه­ نویس ایران به زبان فارسی در دوره قاجار.

  |

  عضو شورای شهر تبریز بیان کرد

استقبال از تئاتر نشان از رویکرد توسعه یافتگی در یک جامعه است
  عضو شورای شهر تبریز بیان کرد

  استقبال از تئاتر نشان از رویکرد توسعه یافتگی در یک جامعه است

  عضو شورای اسلامی شهر تبریز عنوان کرد:  استقبال از تئاتر نشان از رویکرد توسعه یافتگی در جامعه است و مسائل اقتصادی به راحتی می تواند بر توسعه و بالندگی این هنر تاثیرگذار باشد.

  |

  منتقد تئاتر کشور عنوان کرد:

افتخارات گذشته کهن شهر تبریز منجر به تشکیل مکتب تئاتر در این منطقه نشد
  منتقد تئاتر کشور عنوان کرد:

  افتخارات گذشته کهن شهر تبریز منجر به تشکیل مکتب تئاتر در این منطقه نشد

  نمایشنامه‌نویس، کارگردان تئاتر و پژوهشگر هنرهای نمایشی کشور با اشاره به پیشینه هنرهای نمایشی در خطه آذربایجان، عقیده دارد: افتخارات گذشته کهن شهر تبریز منجر به تشکیل مکتب تئاتر در این منطقه نشده است.

  |

  داور بخش ترکی نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی عنوان کرد

برگزاری چنین رویداد هایی زبان ترکی را زنده نگه می‌دارد
  داور بخش ترکی نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی عنوان کرد

  برگزاری چنین رویداد هایی زبان ترکی را زنده نگه می‌دارد

  سیروس همتی، داور بخش ترکی نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی عنوان کرد: کتاب این رویداد می تواند رفرنس یا مرجعی برای منبع تغذیه ی گروه های نمایشی باشد

  |

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی ضروری است
  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

  تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی ضروری است

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه 70 اثر به جشنواره سراسری میرزا آقا تبریزی رسیده است، تولید نمایشنامه در آذربایجان شرقی را یکی از اصلی ترین نیازهای حوزه تئاتر دانست و عنوان کرد: طبیعتا با برگزاری این جشنواره زمینه های لازم برای علاقمندان و نویسندگان ...

  |

  نظرات کاربران