در حال بارگذاری ...
 • علی پوریان:

  مضمون مهمان ناخوانده برای جامعه تازگی دارد

  کارگردان مطرح تئاتر تبریزی در نشست خبری نمایش «مهمان ناخوانده»، با بیان اینکه مخاطب تئاتری که تفکر تماشاگر را هدف قرار دهد خاص است، گفت: فلسفی ترین مباحث با عنصر سرگرمی عموم مخاطبان را جذب می‌کند.

  به گزارش تئاتر آذربایجان شرقی، به نقل از روابط عمومی گروه تئاتر "مان"، علی پوریان در نشست خبری نمایش "مهمان ناخوانده" اظهار کرد: اریک امانوئل اشمیت یکی از نمایش‌نامه‌نویسان و فیلسوفان فرانسوی است که نوشته‌های او به ۴۳ زبان دنیا منتشر شده و در بیش از۵۰ کشور روی صحنه رفته‌است.

  وی آثار این نویسنده معروف را چندوجهی و عمیق دانست و ادامه داد: آثار امانوئل اشمیت بیشتر بعد فلسفی دارد، معتقدم مفاهیم به کار رفته در این آثار با جذابیت خاصی جهان شمول است و همین امر موجب شد تا من جذب کارهایش شده و اثر این نویسنده توانا را در تئاتر تبریز اجرایی کنم و مطمئناً در آینده هم از این نویسنده آثار دیگری را روى صحنه خواهم برد.

  کارگردان نمایش "مهمان ناخوانده" نگاه فلسفی اشمیت و پرداخت وى به دغدغه های کلان جهان در برهه های خاص را عامل اصلی انتخاب متن این نویسنده دانست، اظهار داشت: داستان نمایش مهمان ناخوانده در دوران جنگ جهانی دوم اتفاق می افتد، زمانی که ارتش نازی در خیابانهای اتریش رژه می رود، فروید تهدید به ترک وین می شود و در این بحبوحه یک فرد ناشناس وارد مطب او شده و باورها و افکار فروید را به چالش می کشد.

  پوریان در پاسخ به این سوال که مضمون مهمان ناخوانده تا چه حد به درد تماشاگر تبریزی خواهد خورد، گفت: تئاتری که تفکر تماشاگر را هدف قرار دهد مخاطبش خاص است و به درد عموم نمی خورد، به همین دلیل من معتقدم که فلسفی ترین مباحث و مفاهیم هم، باید عنصر سرگرمی را داشته باشند تا بتوانند عموم مخاطبان را جذب کنند.

  وی افزود: بحث ها و مفاهیمی که در مهمان ناخوانده مطرح می شود موضوعاتی است در مورد شر، خشونت و عدم قبول دیدگاه مخالف و این موضوعات همیشه تازگی دارد و به درد جامعه کنونی ما هم خواهد خورد، در مورد فرم نمایش نیز سعی کرده ایم تا متن و آنچه که روى صحنه دیده خواهد شد، از فیلتر کارگردان عبور کند.

  کارگردان نمایش "مهمان ناخواده" انتخاب بازیگر برای نمایش مهمان ناخوانده را مقوله ای قابل اهمیت برای کارگردان دانسته و ابراز کرد: انتخاب بازیگر برای هرنمایشی یکی از موضوعات مهم است چراکه مهره اصلی هرنمایشی به شمار می روند و باید بازیگران توانایی را برای اثر انتخاب کرد.

  پوریان با بیان اینکه این نمایش یک اثر دیالوگ محور است، عنوان کرد: دیالوگ های سنگین کار بازیگر را به زحمت خواهد انداخت، اما به پنانسیل این بازیگران امیدوارم، اولویت اولم در زمان انتخاب متن، توانایی بازیگر است و در ادامه نزدیکی شخصیت به بازیگر را می سنجم، اما باید بازیگران آثارم از همه لحاظ عالی باشند و این شامل مسائل اخلاقی هم می شود.

  علی پوریان تصریح کرد: نقش آموزشگاه ها در روند پیشرفت تئاتر تبریز بعد از دانشگاه نبی اکرم بسیار برجسته است، پیشرفت کمی و کیفی تئاتر تبریز بسیار مشهود بوده و این در مقایسه با دهه های قبلی بسیار قابل توجه است.

  وی در رابطه با مساله اقتصاد تئاتر گفت: متاسفانه چرخ اقتصاد در تئاتر تبریز نمی چرخد، یعنی یک سری گلوگاه های عظیم وجود دارد که موجب کم رونقی فعالیت فعالان این عرصه می شود.

  علی پوریان خاطرنشان کرد: البته حمایت برخی از هنردوستان نیز در نقطه عطف این موضوع قرار گرفته که حرکتی شایسته است.

  پوریان نقش مردم و مخاطب را یکی از قطب های تاثیرگذار تئاتر دانسته و افزود: تئاتر می تواند پیام خود را برای مردم و مخاطبان بازگو کنند، اگر مردم و مسئولان از تئاتر و هنرمندان حمایت های لازم را انجام دهند طبیعتا هنر در مسیر موفقیت های هرچه بیشتر گام برخواهد داشت.

  کارگردان نمایش مهمان ناخوانده در تشریح رسالت تئاتر در مقابل جامعه و مخاطب اذعان داشت: تئاتر بر چندگونه است تئاتر سرگرمی و تئاتر اندیشه هرکدام مسئولیت و پیام ویژه ای برای مخاطب دارد و اجرای آن برای همه جهانیان الزامی است، تئاتری که تفکر و اندیشه تماشاگر را مورد هدف قرار داده مخاطبان خاص خود را دارد.

  علی پوریان ضمن تقدیر از اصحاب رسانه در پوشش پررنگ اخبار و برنامه های تئاتر تبریز، گفت: حضور خبرنگاران و اهالی رسانه در کنار هنرمندان تئاتر را عامل اصلی تاثیرگزاری و توسعه این هنر در تبریز است.

  گفتنی است، نمایش “مهمان ناخوانده” از ۱۶ مهر هر روز ساعت ۱۸:۳۰ در سالن تئاتر مستقل تبریز، موسسه بین المللی الف، اجرا می شود.

   
  مطالب مرتبط

  با اجرایی تاثیرگذار از گروه

ابهام ازلی و ابدی بشریت با «مهمان ناخوانده» اشمیت به چالش کشیده شد
  با اجرایی تاثیرگذار از گروه

  ابهام ازلی و ابدی بشریت با «مهمان ناخوانده» اشمیت به چالش کشیده شد

  "مهمان ناخوانده" اشمیت به سوالات وجودی بشریت که همواره ادیان با روش متکلمانه‌ی خویش به آن جواب داده‌اند را به چالش می‌کشد و  این چالش؛ به خوبی با اجرای قوی گروه "مان" به رهبری علی پوریان به مخاطب منتقل می‌شود.

  |

  کارگردان و بازیگر با سابقه تبریزی :

گفتگو راه‌ حل برون‌رفت از شرایط فعلی است
  کارگردان و بازیگر با سابقه تبریزی :

  گفتگو راه‌ حل برون‌رفت از شرایط فعلی است

  کارگردان و بازیگر با سابقه تبریزی گفت: همیشه مشتاق دیدن نمایش‌هایی بودم که متن‌شان توسط خود بچه‌های استان نوشته شده باشد، امسال به دلیل مسائل شخصی موفق به تماشای آثار نشدم اما حضور چنین اجراهایی در این جشنواره جای خوشحالی است.

  |

  به مناسبت اجرای نمایش «شایعات»

این خنده‌دارترین نمایش‌نامه‌ی دنیاست
  به مناسبت اجرای نمایش «شایعات»

  این خنده‌دارترین نمایش‌نامه‌ی دنیاست

  چندین جایزه از آکادمی آمریکا، برنده‌ی جایزه‌ی معروف پولیتزر و برنده‌ی جایزه‌ی بزرگ تونی! معروف‌ترین نمایشنامه‌نویس آمریکایی، سرشناس‌ترین نمایشنامه‌نویس جهان در برادوی و تنها نمایشنامه‌نویسی که تالاری به نام او در برادوی ثبت شده است: ماروین نیل سایمون!

  |

  مدیر فرهنگی هنری منطقه آزاد ارس گفت:

جشنواره تئاتر خیابانی ارس قابلیت تبدیل به یک جشنواره بین المللی را دارد
  مدیر فرهنگی هنری منطقه آزاد ارس گفت:

  جشنواره تئاتر خیابانی ارس قابلیت تبدیل به یک جشنواره بین المللی را دارد

  ششمین دوره از جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس در حالی همزمان با روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی آغاز به کار کرد که این جشنواره میزبان آثار راه یافته از 20 استان کشور بود.

  |

  نظرات کاربران