در حال بارگذاری ...
 • استاندار تاکید کرد:

  لزوم احیای جایگاه تئاتر با بهره گیری از توان بومی در آذربایجان شرقی

  استاندار آذربایجان شرقی نمایش را هنری مردمی و از شاخص های تاریخی شهر تبریز دانست و بر لزوم بهره گیری از توان بومی برای ارتقای جایگاه تئاتر در استان تاکید کرد.

  به گزارش تئاتر آذربایجان شرقی، مجید خدابخش در آئین رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر خیابانی تبریزیم، ضمن قدردانی از تلاشگران شهر و هنرمندان عزیز تئاتر، ابراز امیدواری کرد شاهد تعالی فرهنگ شهروندی به مدد همراهی شهروندان باشیم.

  وی افزود: در ایام مبارک میلاد حضرت ختمی مرتبت هستیم و نگاهی به قرآن که معجزه پیامبر اکرم است نشان می دهد این معجزه ی تاریخ، به لحاظ شکلی نیز از مصادیق هنر است به شکلی که در دوران پیامبر هم ایشان را شاعر می دانستند.

  به گفته استاندار آذربایجان شرقی زیبایی از منظر قرآن بسیار توصیف شده است، با اینکه همه‌ مخلوقات آفریده خدا هستند، قرآن می فرماید پیامبر اخلاقی عظیم داشتند.

  وی با اشاره به اینکه کار هنر با قلب و روح و احساس و عاطفه سر و کار دارد، گفت: رنگ و لعاب ماندگاری و جادوانه شدن بدون در نظر گرفتن هنر و توصیف در قالب های هنری امکان پذیر نیست.

  خدابخش وجود اقسام بسیار متنوعی از هنر را در جامعه مورد تاکید قرار داد و افزود: حیات جامعه به همین هنرها و فرهنگ و اخلاق و ادب بستگی دارد و باقی مصادیق و تکنولوژی ها در مناطق مختلف قابل تکرار هستند اما هنر در ذات خود زیبا و منحصر به فرد است.

  به گفته استاندار آذربایجان شرقی مصادیق تاریخی و مذهبی و اجتماعی نیز از رنگ و بوی هنر بی بهره نیستند و موضوع عاشورا به شکل های مختلف در هنر جاری شده است و زیبایی و اثرگذاری آن را می بینیم.

  دکتر خدابخش بهره گیری از توان فرهنگی شهر را مد نظر قرارداد و گفت: ما یاد تئاتر موزیکال حیدر بابا در دهه هفتاد را در دل داریم و بسیار لازم است این نمایش و دیگر نمایشها و هنرهای مهم و مورد توجه مردم برای تبریز ۲۰۱۸ دوباره احیا شود.

  وی تلاش سالهای گذشته برای توسعه شهر را بسیار ارزشمند دانست و افزود: با وحود اهمیت تلاشهای فنی و عمرانی، «فرهنگ و هنر و ادب» محورهای اصلی تبریز ۲۰۱۸ است و این محورها در معرفی مصادیق فرهنگی و تاریخی مد نظر گردشگران خارجی موثر خواهد بود.

  خدابخش رویدادهای مستمر فرهنگی را لازمه شهر در سال ۲۰۱۸ دانست و تصریح کرد: جشنواره های طولانی ف هنگی و هنری می تواند فضای ارزشمندی برای بهره مندی شهروندان و مسافران شهرمان را فراهم آورد.

  وی با تاکید بر اینکه هیچ هنری جای هنر دیگر را نمی گیرد، گفت: با اینکه لوح های فشرده موسیقی موجود است اما افراد می آیند و در سالن های کنسرت می نشینند، تئاتر و دیگر هنرها هم به همین جهت مورد اقبال است.

  استاندار آذربایجان شرقی تاثیر گذاری دین مبین در حوزه فکر و روح را به جهت همین نگاه فرهنگی دانست و گفت: آرامش قلب با یاد خداست و تسری این حس در سطح جامعه به آرامش جامعه یاری می رساند.

  وی در خاتمه گفت: از حجت الاسلام حمیدی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبربز و دست اندرکاران این جشنواره تشکر می کنم و تاکید می کنم حمایت از این هنر ارزشمند وظیفه همه ماست و نشاط اجتماعی را در جامعه گسترش می دهد؛ داشتن برنامه ریزی متنوع و گسترده برای تمامی مناسبت ها می تواند در معرفی داشته های شهر اثربخش و یاری رسان باشد و نباید فراموش کنیم رویکرد دچار تحول شده است و امروز یاری گرفتن از هنرهای مختلف برای تشدید اثرات مثبت فکر و اندیشه بهره می گیریم.

  گفتنی است آیین رونمایی از پوستر پنجمین جشنواره بین المللی تبریزیم روز سه شنبه ۱۴ آذرماه در محل عمارت تاریخی شهرداری تبریز با حضور مسئولان استانی و هنرمندان برگزار و در خاتمه از پوستر این دوره از جشنواره رونمایی شد.

   
  مطالب مرتبط

  با معرفی نفرات برتر

ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس به کار خود پایان داد
  با معرفی نفرات برتر

  ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس به کار خود پایان داد

  با حضور شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی کشور ، مدیران استانی ، هنرمندان وگروه های شرکت کننده در جشنواره ، مراسم اختتامیه ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس عصر روز دهم فروردین‌ماه در سالن حکیم نباتی منطقه آزاد ارس برگزار شد.

  |

  رئیس کانون تئاتر خیابانی کشور

سال تئاتر ایران با جشنواره ارس تحویل شد
  رئیس کانون تئاتر خیابانی کشور

  سال تئاتر ایران با جشنواره ارس تحویل شد

  سامان خلیلیان رئیس کانون تخصصی تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی کشور با حضور در منطقه آزاد ارس از روند کیفی اجرای جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس و اجراهای گروه های مختلف در این جشنواره دیدن کرد.

  |

  مدیر فرهنگی هنری منطقه آزاد ارس گفت:

جشنواره تئاتر خیابانی ارس قابلیت تبدیل به یک جشنواره بین المللی را دارد
  مدیر فرهنگی هنری منطقه آزاد ارس گفت:

  جشنواره تئاتر خیابانی ارس قابلیت تبدیل به یک جشنواره بین المللی را دارد

  ششمین دوره از جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس در حالی همزمان با روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی آغاز به کار کرد که این جشنواره میزبان آثار راه یافته از 20 استان کشور بود.

  |

  دبیر اجرایی ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس عنوان کرد

نگاه تئاتر ایران به اولین رخداد تئاتری کشور در سال جدید
  دبیر اجرایی ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس عنوان کرد

  نگاه تئاتر ایران به اولین رخداد تئاتری کشور در سال جدید

  ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس در حالی فروردین ماه سال 1398 همزمان با روز جهانی تئاتر آغاز به کار خواهد کرد که در اولین سال سراسری بودن خود 161 اثر از 20 استان متقاضی شرکت در این جشنواره بودند

  |

  نظرات کاربران