در حال بارگذاری ...
 • «کلفت ها» در تبریز به صحنه رفت

  زنگ افتتاح نمایش «کلفت ها» کاری از گروه آینا به کارگردانی علی فتوحی با حضور هنرمندان، فرهیخنگان و مردم هنردوست تبریز نواخته شد.

  به گزارش انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی، این نمایش نوشته «ژآن ژنه» با کارگردانی علی فتوحی و بازی سنا پورسعیدی، پریسا سهرابی، سمانه بابازاده تا ۱۵ آذر ساعت ۱۹:۳۰ در تالار استاد مقبلی موسسه بین المللی الف، مجتمع فرهنگی ۲۹ بهمن تبریز روی صحنه رفت.

  زنگ افتتاح نمایش کلفت ها به دست استاد خوش آواز و فرهیخته شهر تبریز ” مسعود امیرسپهر” نواخته شد.

  مسعود امیرسپهر قبل از نواختن زنگ افتتاح نمایش خاطرنشان شد: خوشحالی مضاعف من آن است که ارتباط بین هنر تئاتر و موسیقی برقرار شده و از طرفی امید برآن دارم همکاری های بیشتری با عرصه تئاتر داشته باشم.

  نمایش کلفت ها، حکایت کلر و سولانژ، دو خواهر بسیار مهربان و صمیمی است که هر دو کلفت خانواده ای متمول در خانه مجلل هستند.

  «ژان ژنه»، نویسنده نامیسنامه «کلفت ها» شاعر، رمان‌نویس و نمایش‌نامه ‌نویس معروف فرانسوی است،  که «ژان پل سارتر» درباره زندگی و تحلیل آثارش، کتابی در ششصد صفحه به نام «ژنه مقدس» نوشته و منتقدان وی را بزرگترین شاعر درام نویس فرانسه، پس از جنگ می دانند.

  از آثار مهم «ژان ژنه» می توان به رمان‌های «معجزه گل سرخ»، «روزنگاری‌های دزد» و «بانوی گل‌های ما» و نمایشنامه های «سیاه زنگی ها»، «کلفت ها»، «بالکن» و «نظارت عالیه» اشاره کرد.

  علی فتوحی، کارگردان این نمایش متولد 1354 تبریز لیسانس بازیگری و فوق لیسانس کارگردانی از دانشگاه هنر و معماری تهران است.

  وی فعالیتهای فرهنگی هنری خود را از 1374 در تبریز آغاز کرده و هم اکنون به غیر از کارگردانی و بازیگری، در دانشگاه های تبریز به تدریس تئاتر مشغول است.

   
  مطالب مرتبط

  ما… جهان به داد می‌گستریم و خود ارّه می‌شویم

  ما… جهان به داد می‌گستریم و خود ارّه می‌شویم

  “شب هزار و یکم”(چاپ ۱۳۸۲) جزو آخرین نمایش‌نامه‌های چاپ شده‌ی بیضایی در ایران به حساب می‌آید. به فاصله‌ی یک سال یعنی در سال ۸۳ بیضایی کتاب پژوهشی “ریشه‌یابی درخت کهن” را به چاپ می‌رساند.

  |

  بازیابی هویت و صراحت لهجه در شب هزار و یکم

  بازیابی هویت و صراحت لهجه در شب هزار و یکم

  اجرای نمایش “شب هزار و یکم” در حالی در تئاتر مستقل تبریز آغاز شد که نیاز به صراحت لهجه و شنیدن حرف های مگو و ناشنیدنی در جهت بازیابی هویت و زبان اساطیری در مخاطب فهیم تئاتر کاملا حس می شد.

  |

  تئاتر به یاری نیازمندان می رود

بلیت «کلفت ها» به نفع کودکان سرطانی به مزایده گذاشته می شود
  تئاتر به یاری نیازمندان می رود

  بلیت «کلفت ها» به نفع کودکان سرطانی به مزایده گذاشته می شود

  با هماهنگی های صورت گرفته مابین عوامل نمایش «کلفت ها» و جمعیت خیریه قلب های سبز، قرار است بلیط های اجرای روز شنبه 18 آذرماه این اثر به نفع کودکانی سرطانی به مزایده گذاشته شود.

  |

  نظرات کاربران